Fryzjer dla psów z Częstochowy znęcał się nad psem klienta. Podobno nie po raz pierwszy

Społeczeństwo Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (910) 19.12.2019
Fryzjer dla psów z Częstochowy znęcał się nad psem klienta. Podobno nie po raz pierwszy

Edyta Wara-Wąsowska

Psi fryzjer (czyli groomer) to w Polsce wciąż może niezbyt popularny zawód, jednak chętnych do szkolenia się w tym kierunku przybywa, bo groomerzy nie narzekają na brak klientów – zwłaszcza w dużych miastach. Od wczoraj jednak środowisko groomerów zyskało ogromne „zainteresowanie” nawet wśród osób, które nie mają psa. Wszystko za sprawą jednego z filmików udostępnionych w sieci. Widać na nim, jak groomer z Częstochowy znęca się nad psem klienta, szarpiąc go i wręcz rzucając nim. Co ciekawe, fryzjer jest członkiem zarządu Związku Kynologicznego w Polsce.

Groomer znęca się nad psem? Na pewno nie tak powinna wyglądać usługa strzyżenia

Wczoraj wieczorem sieć obiegł filmik, z którego wynika, że jeden ze znanych groomerów z Częstochowy znęca się nad psem, którego strzyże. Szarpie go, mocno chwyta, a na końcu nagrania – rzuca nim. Wszystko dlatego, że zwierzę było niespokojne. Słychać wyraźne skomlenie psa.

Właściciela psa nie było oczywiście w pobliżu, nie do końca wiadomo, kto właściwie wykonał filmik (chociaż należy domyślać się, że ktoś z personelu). Nagranie szybko stało się viralem i rozniosło się po sieci, w tym – trafiło na serwis YouTube.

Później pojawił się kolejny film – tym razem ze strzyżenia innego psa. W tym wypadku groomer również zachowywał się brutalnie.

Internauci zareagowali błyskawicznie. Film jest masowo udostępniany (i nietrudno go znaleźć), pojawiło się mnóstwo komentarzy. Zasypany został prywatny profil groomera na Facebooku. Sprawa dotarła szybko do kilku stowarzyszeń groomerów. Polskie Stowarzyszenie Groomerów poinformowało, że mężczyzna ukazany na filmie nie jest członkiem ich stowarzyszenia. Do sprawy odniosła się również firma Xeven, właściciel marki Botaniqa Dog Grooming Solutions. Jak stwierdzono w komunikacie, groomer o którym mowa, nie współpracuje z firmą już od 2018 r., ale ze względu na zaistniałą sytuację materiały promocyjne z jego udziałem zostaną usunięte.

Od psiego fryzjera z Częstochowy szybko odcięła się również Groomania, czyli międzynarodowy event dla blogerów organizowany co roku w Belgii. Jednym z elementów tego wydarzenia jest konkurs dla groomerów. Jak się okazało, psi fryzjer z Częstochowy był jednym z sędziów konkursu. Organizatorzy eventu podkreślili, że nie będą tolerować takich zachowań, a fryzjer nie będzie już z nimi związany. Dodatkowo zgłosili sprawę Europejskiemu Stowarzyszeniu Grromerów.

Na razie do sprawy nie odniósł się Związek Kynologiczny w Polsce, którego groomer jest jednym z członków zarządu.

Częstochowski groomer, który znęca się nad psem. Jedna z fundacji miała już złożyć zawiadomienie na prokuraturę

Z komentarzy internautów można wywnioskować, że jedna z fundacji miała już złożyć zawiadomienie na prokuraturę.

Psy fryzjer mógł złamać przepisy ustawy o ochronie zwierząt. Prawo zabrania znęcania się nad zwierzętami. Zgodnie z art. 6 ust. 2

Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień

Z nagrania łatwo można wywnioskować, że groomer celowo szarpał psa, mimo jego skomlenia, zadając mu ból.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.