ecommerce Zakupy

I ty możesz zawiesić Allegro Lokalnie. Nie wymaga to nawet przesadnie dużego trudu

Jakub Kralka
27.11.2023
Jakub Kralka
Jakub Kralka
27.11.2023
I ty możesz zawiesić Allegro Lokalnie. Nie wymaga to nawet przesadnie dużego trudu

Aż przecierałem oczy ze zdumienia, że tak to jest w Allegro Lokalnie rozwiązane. Posłuchajcie co mi się przytrafiło lub też raczej – co może przytrafić się wam.

Chciałem się pozbyć starego telefonu. Wiecie jak jest, żal już korzystać, ale żal też wyrzucić. I zawsze robiłem to tak: wrzucałem na normalne Allegro, sprzedawałem w 3 dni, nie musiałem się użerać z głupimi wiadomościami ludzi z OLX-a, płaciłem za to kilkadziesiąt złotych prowizji, ale w sumie było warto.

Niestety ostatnio było z tym trochę gorzej, Allegro świadomie wypycha od jakiegoś czasu ze swojego królestwa osoby prywatne i miałem wrażenie, że zasięgi osiągane przez moje oferty są coraz niższe. Dlatego ostatecznie tym razem zdecydowałem się skorzystać bezpośrednio z Allegro Lokalnie (takie OLX, ale jeszcze się nie spopularyzowało wśród kosmitów) zaznaczając przy okazji, że oferta będzie też widoczna na normalnym Allegro. Cena oczywiście „Kup teraz”, w żadne negocjacje nie będziemy się przecież bawić.

No i znalazłem. Ale nie kupca tylko jednak kosmitę

Ktoś kupił ode mnie ten telefon, choć „kupił” to nie jest tak do końca adekwatne słowo. Otóż ktoś kliknął „kup teraz”, a następnie za telefon nie zapłacił. Zgodnie jednak z regulaminem Allegro Lokalnie, takie kliknięcie „Kup teraz” to transakcja warunkowa, a warunkiem jest zapłata danej kwoty pieniędzy.

To jeszcze nie byłoby aż tak pozbawione sensu, gdyby nie fakt, że „kupujący” ma na to 5 dni. Przez ten czas ogłoszenie nie figuruje w serwisie, nie ma możliwości ręcznego odrzucenia delikwenta, po którym z daleka widać, że nie ma zamiaru zapłacić, strach też przecież jednakże dodawać taką ofertę od nowa. Trzeba czekać i się frustrować, że sprawy nie posuwają się jak trzeba.

Transakcje dokonane w ramach Ogłoszenia z opcją „Kup Teraz” są zawarte z momentem: a) w przypadku zapłaty ceny za pośrednictwem metod płatności określonych w art. 5.7. zdanie drugie Regulaminu: uiszczenia ceny zakupu przez Kupującego; w przypadku niedokonania płatności przez 5 dni do dnia transakcji (przy czym termin ten jest obliczany z dokładnością co do godziny, tj. upływa z momentem upływu 120 godzin od momentu kliknięcia w przycisk “Przejdź do płatności”) – z jakiejkolwiek przyczyny – Transakcja nie dochodzi do skutku;

Kosmita albo nie ogarniał, albo sabotował

Takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo nieprzemyślane. To nie jest 2002 rok, kiedy z pieniężnym przekazem pocztowym trzeba było jechać do placówki pocztowej w sąsiedniej miejscowości. Albo płacisz, albo spadaj. Trudno nawet egzekwować wywiązanie się z transakcji, skoro sama transakcja ostatecznie przecież – w świetle regulaminu – nie została zawarta.

Niedokonanie płatności w określonych wyżej terminach przez Kupującego skutkuje rozwiązaniem umowy sprzedaży, która do upływu terminów wskazanych w art. 5.2. i 5.3. powyżej zostaje zawarta pod warunkiem. W przypadku, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, dane Ogłoszenie będzie automatycznie ponownie widoczne na Allegro Lokalnie, chyba że Sprzedający zrezygnuje z takiego automatycznego wystawienia w ciągu 24 godzin od rozwiązania umowy sprzedaży przez wybór odpowiedniej opcji w ramach swojego Konta.

Ten telefon oczywiście prędzej czy później znajdzie sobie innego kupca, ale jak wielkie pole do nadużyć stwarza ten punkt regulaminu! Po pierwsze, mam podejrzenie, że ktoś z konta kolegi postanowił się zemścić, że nie uległem OLX-owym zwyczajom sprzedaży telefonu za połowę jego wartości, ani nawet nie podjąłem negocjacji utrzymanych w tym tonie. Po drugie: a może po prostu ktoś sprzedawał taki sam telefon i postanowił wyeliminować swoją konkurencję? Wątpię, żeby Allegro Lokalnie wyciągało jakieś większe konsekwencje wobec takich zachowań.

To z kolei stwarza pole do nadużyć już na dużą skalę, bo przy odrobinie informatycznej determinacji połączonej ze złą wolą można na przykład wykupić wszystkie oferty „Kup teraz” w Allegro Lokalnie i nie zapłacić, ot tak, „dla beki”. Pewnie są ich w bazie tysiące. A mówiąc szczerze ja i tak nie mam tak najgorzej, bo w analogiczny sposób skonstruowany jest regulamin dotyczący licytacji w Allegro Lokalnie. Rozumiecie? 10 dni wam się licytują, przebijają, walka do ostatniej chwili, 10 chętnych, po czym wygrywa taki troll i co? I „transakcja nie dochodzi do skutku”, a wy od nowa się bawicie w poszukiwanie kupca.