Początkujący przedsiębiorcy też zapłacą w przyszłym roku wyższy ZUS. Można już wstępnie obliczyć, ile wyniosą preferencyjne składki

Firma Dołącz do dyskusji (15)
Początkujący przedsiębiorcy też zapłacą w przyszłym roku wyższy ZUS. Można już wstępnie obliczyć, ile wyniosą preferencyjne składki

Więcej za ZUS zapłacą nie tylko przedsiębiorcy, których obowiązują „pełne” składki, ale także ci, którzy korzystają z preferencyjnego ZUS-u. Jeśli propozycja minimalnego wynagrodzenia w 2021 r. w wysokości 2800 zł brutto utrzyma się i ostatecznie pensja minimalna w przyszłym roku wyniesie właśnie tyle, to wiadomo, o ile więcej zapłacą początkujący przedsiębiorcy. 

Ulga na start i preferencyjny ZUS dla tych, którzy dopiero zakładają firmę

Osoby, które zakładają działalność gospodarczą, mogą skorzystać z ulg dla przedsiębiorców w opłacaniu składek ZUS – choć pod pewnymi warunkami. Pierwszą z nich jest ulga na start – głównym warunkiem jest jednak niepodejmowanie współpracy z poprzednim pracodawcą. Przedsiębiorcy, którzy z tej ulgi skorzystają, przez pierwsze pół roku opłacają jedynie składkę zdrowotną.

Po tym czasie mogą skorzystać z kolejnej ulgi – czyli tzw. preferencyjnego ZUS-u. Dzięki tej uldze składki na ubezpieczenia społeczne są niższe, a początkujący przedsiębiorcy mogą płacić mniej przez kolejne dwa lata.

Należy jednak pamiętać, że wprawdzie składki na preferencyjnym ZUS-ie są znacznie niższe od „pełnych” składek, ale to nie znaczy, że co roku początkujący przedsiębiorcy nie muszą płacić nieco więcej. Tym razem jednak wzrost składek nie jest uzależniony od prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, ale od wysokości płacy minimalnej w danym roku.

Z racji tego, że rządzący ostatnio oficjalnie przedstawili propozycję, by wynagrodzenie minimalne w 2021 wyniosło 2800 zł brutto, można już prognozować, ile wyniosą preferencyjne składki ZUS w 2021 r.

Ile wyniosą preferencyjne składki ZUS w 2021 r.?

Podstawę wymiaru składek (która służy do obliczenia poszczególnych składek) stanowi w przypadku preferencyjnego ZUS-u 30 proc. wynagrodzenia minimalnego. Jeśli przyjmiemy na ten moment najnowszą rządową propozycję (czyli 2800 zł), to podstawa wyniesie 840 zł brutto.

Tym samym można odpowiedzieć już na pytanie, ile wyniosą preferencyjne składki ZUS w 2021 r.:

  • składka na ubezpieczenie emerytalne wyniosłaby 163,97 zł,
  • na ubezpieczenie rentowe – 67,20 zł,
  • składka na ubezpieczenie chorobowe – 20,58 zł,
  • na ubezpieczenie wypadkowe – 14,03 zł.

Do tego należy doliczyć oczywiście składkę na ubezpieczenie zdrowotne – przyjmijmy na ten moment prognozę prezesa IE (371,25 zł). Łącznie przedsiębiorca na preferencyjnym ZUS-ie płaciłby 637,03 zł. Obecnie jest to kwota 609,14 zł.

Teoretycznie zatem podwyżka nie powinna być zbyt odczuwalna – w skali roku jednak jest to już znacznie większa kwota.

Po zakończeniu okresu ulgi przedsiębiorca, który spełnia odpowiednie warunki, może skorzystać z ulgi „Mały ZUS plus”.