Wystarczyło, że rządzący zagrozili Biedronce PIP-em, a przynajmniej na razie, wycofała się z pomysłu pracy w niedziele pod szyldem klubów czytelnika. Teraz swój kolejny sposób przetestuje inna sieć. Intermarche otwarte w niedziele?
Intermarche otwarte w niedziele
O nowym pomyśle tej sieci na obejście zakazu handlu w niedziele poinformował portal Wiadomości Handlowe. Franczyzobiorca Intermarche z Tarnowa wpadł na pomysł ochrzczony już metodą „na ochroniarza”. Jego sklep jest otwarty w niedziele. Jedynym pracownikiem pozostaje ochroniarz. Klienci mogą zapłacić za zakupy w kasach samoobsługowych. Przedsiębiorca ostrzega, że w razie problemów z obsługą kasy nie można liczyć na pomoc ochroniarza.
Usługa nazwana przez franczyzobiorcę” Intermarche go” nie obejmuje sprzedaży alkoholu i papierosów. Powodem jest brak pracownika, który mógłby zweryfikować wiek kupującego. Dopuszczalne są tylko płatności bezgotówkowe. Klienci muszą też mieć świadomość, że w niedziele nie załatwią reklamacji.
Nie jest pierwszy
Wiadomości Handlowe przypominają, że przedsiębiorca z Tarnowa nie jest pionierem jeśli chodzi o metodę „na ochroniarza”. Używano jej już po pierwszym zaostrzeniu zakazu handlu w niedziele, ale została wyparta przez działanie „na pocztę”. Ostatnie zaostrzenie przepisów, wprowadzające wymóg wielkości przychodów z działalności pocztowej, praktycznie zatrzasnęło tę furtkę przed handlowcami. Stąd nie ustają w poszukiwaniu innych sposobów. Wydawało się, że może nim być czytelnia lub wypożyczalnia książek. Choć „Dziecięce kluby Biedronki” działają w coraz większej liczbie sklepów, to sieć, być może na razie, ustąpiła pod naporem krytyki oraz gróźb kar i nie działa w niedziele.
W odpowiedzi na próby obchodzenia zakazu handlu w niedziele minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, poza uruchomieniem PIP, zapowiedziała zorganizowanie okrągłego stołu. Chce przy nim wraz ze związkowcami z „Solidarności” wyjaśnić handlowcom ideę niehandlowych niedziel. Zdaniem pani minister ten dzień tygodnia jest czasem na modlitwę. Powinno się go spędzać z rodziną, a nie w sklepie. Zobaczymy, jak zostanie przyjęty pomysł „na ochroniarza”. Nie wiadomo czy to inicjatywa pojedynczego franczyzobiorcy. Czy też sieć testuje w ten sposób ten model. Reakcję klientów, rządzących oraz związkowców. Intermarche to, jak informuje tworząca ją francuska Grupa Muszkieterów, największa w Polsce pod względem obrotu (5,5 mld zł w 2021 roku) sieć franczyzowa supermarketów spożywczych. W Polsce prowadzi jeszcze sieć Bricomarche. Tu z kolei testowano możliwość pracy 7 dni w tygodniu, jako wypożyczalnie rowerów.