Ceny paliwa rosną nie tylko w Polsce. Dlatego tankowanie poza granicami jest zazwyczaj dość drogie dla osoby z kraju nad Wisłą. Warto więc wiedzieć, jak odzyskać VAT z zagranicy, kiedy jesteśmy zmuszeni tankować w Niemczech, Holandii, Francji czy innym kraju Unii Europejskiej.
Kiedy polski przedsiębiorca tankuje paliwo np. w Niemczech, gdzie pojechał w celach służbowych, to za fakturę płaci kwotę brutto. I chociaż za naszą zachodnią granicą VAT jest niższy, bo wynosi 19%, to nadal jest to istotna część wydanej kwoty.
Niestety takiej faktury przedsiębiorca nie może po prostu zaksięgować w koszty i odliczyć sobie ten VAT, tak jak robi to z polskimi fakturami. Jednak nadal może ubiegać się o jego zwrot, który zostanie mu po prostu przelany na konto bankowe.
O zwrot VAT z np. Niemiec starać się mogą czynni podatnicy VAT
Oczywiście są tutaj pewne obostrzenia. O zwrot ubiegać się mogą firmy, które w momencie zakupu były zarejestrowanymi i czynnymi podatnikami VAT. Nabyte towary i usługi muszą też być wykorzystane do prowadzonej działalności, a także taka firma nie może mieć siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju UE, w którym nabyto towary lub usługi będące przedmiotem ubiegania się o zwrot VAT.
O zwrot zaś domagać się mogą zarówno firmy małe, jednoosobowe, jak i spółki osobowe (cywilna, jawna albo komandytowa), a także spółki prawa handlowego (jak spółka z o.o., akcyjna czy komandytowo-akcyjna).
Nie za wszystkie towary lub usługi można jednak ubiegać się o zwrot podatku VAT. O taki można starać się w przypadku:
- nabycia paliwa,
- wynajmu środków transportu (np. samochodu dostawczego),
- innych wydatków związanych ze środkami transportu,
- opłat drogowych i innych związanych z użytkowaniem dróg,
- kosztów podróży (opłaty za taksówki, transport publiczny),
- kosztów zakwaterowania,
- kosztów żywności, napojów i usług restauracyjnych,
- opłat za wstęp na targi i wystawy,
- wydatków na artykuły luksusowe, rozrywkowe i reprezentacyjne,
- inne (głównie narzędzia, części, naprawy, artykuły biurowe).
Jeżeli przytrafi się nam sytuacja, gdy będziemy chcieli postarać się o taki zwrot podatku VAT, to oczywiście możemy zrobić to sami albo poprosić o to wykwalifikowaną firmę, która jednak pobierze od tego prowizję. Dlatego wszystko zależy od tego, jak dużo takich zakupów mamy.
Jak odzyskać VAT z zagranicy? Wypełnienie deklaracji nie jest takie trudne i można to zrobić samemu
Czasu na prośbę o taki zwrot mamy dość dużo. Załatwić tę sprawę powinniśmy do 30 września roku następnego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Czyli za wszystkie faktury z 2021 roku mamy czas do 30 września 2022 roku. Możemy więc zebrać kilka takich dokumentów i starać się dopiero wówczas, o zwrot z nich.
Sama deklaracja, czyli VAT-REF jest dość prosta w obsłudze. Podajemy na niej bowiem głównie swoje dane, numer konta, na jaki ma być dokonany zwrot podatku oraz informacje o tym, jakie transakcje chcemy rozliczyć.
Niektóre kraje wymagają, by do wniosku dołączyć skany faktur, dlatego warto mieć je przygotowane i wpakowane do jednego pliku .zip, tak by móc je wszystkie łatwo dołączyć do deklaracji.
Na sam zwrot pieniędzy często trzeba poczekać aż kilka miesięcy, wszystko dlatego, że zweryfikować musi to państwo członkowskie, którego dotyczył zakup. Trzeba też bacznie oczekiwać informacji, bowiem czasem jakiś kraj poprosi np. o dodatkowe dane albo o skan faktury lepszej jakości.
Zwrot podatku VAT od faktur zagranicznych nie jest więc trudny do uzyskania, a jako że samą deklarację można złożyć za darmo i przez internet, to często warto spróbować to zrobić samemu. Jeżeli natomiast uzyskamy taki zwrot, to warto pamiętać, by dodać go do przychodów z działalności gospodarczej.