Redakcja serwisu o grach wrzuciła filmik sugerujący, że można zgwałcić moją siostrę i jej koleżanki cosplayerki

Gorące tematy Społeczeństwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (1481)
Redakcja serwisu o grach wrzuciła filmik sugerujący, że można zgwałcić moją siostrę i jej koleżanki cosplayerki

Jak poderwać cosplayerkę? Filmik z takim tytułem moi koledzy opublikowali po tegorocznym Pyrkonie. Wszystko opatrzono zdjęciem mojej siostry z podpisem „dorzucić jej coś do drinka”.

Bardzo dużo energii włożyły cosplayerki w to, żeby nie być traktowane jak prostytutki przez osoby, którym wydaje się, że kiedy robimy zdjęcie, to można złapać za pupę, pierś czy inny fragment ciała. Jeszcze więcej energii włożyły w to, żeby nie być traktowane jak przedmioty. Wspierałam to zawsze, całym sercem.

Dawno temu zabrałam moją siostrę pierwszy raz na konwent i pierwsze co jej się spodobało, to cosplay. Z czasem zaczęła robić kolejne stroje, założyła sobie nawet fanpage (teraz wydała tam oświadczenie w tej sprawie), gdzie dzieliła się wykonywanymi przez siebie kostiumami, gdzie opowiadała o procesie twórczym. Cieszyłam się jak mało kto tym, że znalazła sobie pasję, że zarobione pieniądze wydawała na rzeczy typu maszyna do szycia czy materiały, że znalazła sobie pasję.

Dawno temu kolegowałam się, a nawet wspomagałam swoją pracą TesterGier.pl. Uwielbiałam to miejsce, byłam przeszczęśliwa, pisząc artykuły o grach. Z braku czasu wycofałam się jednak, ale wierzyłam, że moi koledzy dalej pociągną portal w takim kierunku, który przyniesie im dużo sławy.

Otóż nic bardziej mylnego. Parę dni temu spotykam ich na Pyrkonie, dowiaduję się, że chcą robić filmik o podrywaniu cosplayerek. Myślę sobie: inteligentne chłopaki, na pewno nie zrobią tego w sposób, który będzie niesmaczny, pewnie będzie beczka śmiechu.

Po Pyrkonie zobaczyłam filmik z taką oto miniaturką:

jak poderwać cosplayerkę

Tak, na zdjęciu jest moja siostra.

Jak poderwać cosplayerkę?

Miniaturka jest dwuznaczna. Albo sugeruje, że ona to powiedziała, albo, że trzeba jej dosypać czegoś do drinka (a później co? Zgwałcić?). Wchodzę do filmiku (obecnie jest usunięty, a redakcja opublikowała przeprosiny), a tam wypowiedzi w rodzaju „dosyp jej czegoś do drinka”, a wszystko opatrzone komentarzami w rodzaju „cosplayerka to zdobycz, samce wyruszają na łów”. Zażenowana zamknęłam materiał, a pierwsze, co przyszło mi do głowy to pozew o naruszeniu dóbr osobistych. Mirror tego filmiku znajduje się w tym miejscu:

https://www.youtube.com/watch?v=KZ5hr2WjVxw&fbclid=IwAR1NC7HF6gweCCAh389A6ZLOJ4WJZjJmmPEr1U8n3TDfreFZfxq1j3yCboU

Na tę chwilę awantura się dopiero rozkręca. W sieci pojawił się mirror filmiku, bowiem Internet nie zapomina. Po raz kolejny ktoś traktuje cosplayerki jak przedmiot, który można zdobyć lub zaliczyć. Całość obraża również mężczyzn: sugeruje, że nie są w stanie poderwać kobiety bez wsypania jej czegoś do drinka. Zresztą całość, niby humorystyczna, traktuje ich jak zwierzęta, które stadnie usiłują zaliczyć przedmiot pożądania. Traktuje ich jako nieudolnych i utrwala wizerunek młodego człowieka, pasjonata gier i filmów, jako osoby całkowicie upośledzonej społecznie.

Sam Pyrkon wyraźnie mówi o tym, że „cosplay to nie zgoda”, a szereg zasad opublikowano w regulaminie „Bezpieczny Pyrkon„, mają również telefon zaufania, wspierają osoby, które są ofiarami molestowania na konwencie i bardzo szybko reagują, kiedy sprawy zajdą za daleko.