Polacy kupują mieszkania za gotówkę lub dziedziczą. Kredyt hipoteczny wcale nie jest aż tak oczywistym źródłem finansowania

Nieruchomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Polacy kupują mieszkania za gotówkę lub dziedziczą. Kredyt hipoteczny wcale nie jest aż tak oczywistym źródłem finansowania

Zakup mieszkania to obecnie dla wielu osób wyzwanie, któremu ciężko sprostać. Ceny nieruchomości cały czas rosną (choć w ostatnich miesiącach nieco wolniej), co utrudnia uzbieranie odpowiedniego wkładu własnego i zaciągnięcie kredytu – o zakupie za gotówkę nie mówiąc. Okazuje się jednak, że jeśli prześledzimy, w jaki sposób Polacy nabyli nieruchomość (o ile oczywiście ją posiadają), to sporo osób kupiło mieszkanie za gotówkę – lub po prostu odziedziczyło. 

Jak Polacy nabywają nieruchomości? Sporo osób kupuje je za gotówkę lub dziedziczy

Z danych zawartych w raporcie Otodom „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” wynika, że dla współczesnych młodych dorosłych zakup mieszkania jest możliwy m.in. dzięki kredytowi hipotecznemu – aż 36 proc. osób w grupie wiekowej 26-35 lat zdołało nabyć nieruchomość właśnie dzięki zaciągnięciu zobowiązania finansowego na ten cel. Jednocześnie w tej samej grupie wiekowej jedynie 13 proc. respondentów zdołało nabyć nieruchomość za gotówkę. Co jednak ciekawe, okazuje się również, że millenialsi (bo tak można sklasyfikować tę grupę wiekową) często dziedziczą mieszkanie czy dom – aż 46 proc. osób w wieku 26-35 lat, które posiadają nieruchomość, odziedziczyło ją.

Jak jest natomiast w innych grupach wiekowych? Na przykład najmłodsze osoby, w wieku 18-25, jeśli posiadają nieruchomość, to najprawdopodobniej ją odziedziczyły – tak zadeklarowało 63 proc. badanych w tej grupie. Pozostałe młode osoby sfinansowały zakup kredytem. Z kolei np. w grupie wiekowej 46-55 nieruchomość odziedziczyło 52 proc. ankietowanych, 24 proc. kupiło ją na kredyt, natomiast 17 proc. – za gotówkę.

Ciekawie przedstawiają się również wyniki ankiety w grupach wiekowych 56-65 oraz 66+. W pierwszej z wymienionych grup mieszkanie lub dom odziedziczyło 42 proc. badanych; jedynie 19 proc. wzięło na zakup nieruchomość kredyt. Co jednak interesujące, aż 30 proc. kupiło nieruchomość za gotówkę. W grupie wiekowej powyżej 66 lat już 44 proc. osób kupiło nieruchomość za gotówkę, 25 proc. odziedziczyło, a 20 proc. – wzięło kredyt na jej zakup.

Wychodzi zatem na to, że spora grupa Polaków nigdy nie musiała zaciągać kredytu hipotecznego; dużo osób nie musiało nawet zastanawiać się nad koniecznością zakupu nieruchomości, ponieważ po prostu ją odziedziczyła.

To, jak Polacy nabywają nieruchomości, świadczy o czasach, w jakich żyją

Warto jednak mieć świadomość, że np. fakt, że wiele osób powyżej 55. kupiło nieruchomość za gotówkę to kwestia – po pierwsze – ówczesnych cen, po drugie tego, że kredyty hipoteczne miały mocno ograniczoną dostępność. Z kolei jeśli chodzi o najmłodszych uczestników badania, nie dziwi fakt, że zdecydowana większość posiada nieruchomość, bo ją odziedziczyła – trzeba pamiętać, że w badaniu wzięli udział jedynie właściciele nieruchomości. Skoro ktoś w tak młodym wieku posiada własne mieszkanie lub dom, to można założyć, że albo ją odziedziczył, albo ewentualnie kupił na kredyt. Warto zatem ostrożnie wyciągać wnioski z przywołanego badania – choć niewątpliwie dostarcza ono ciekawych danych.