Co robić, aby skutecznie chronić gromadzone przez lata oszczędności przed wciąż rosnącą inflacją? Nieruchomości, bankowe depozyty, obligacje, złoto? Nad Wisłą szczególną estymą cieszą się grunty budowlane. Co w sytuacji, gdy posiadamy grunty rolne? Czy możemy w łatwy sposób zmienić ich przeznaczenia i dokonać odrolnienia działki?
Jak przekształcić grunt rolny w budowlany?
W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, czy dla obszaru w którym znajduje się posiadana przez nas nieruchomość obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy oraz wyłączenie z działki produkcji rolnej. Gdy dla działki, którą chcemy odrolnić, obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego to wówczas będziemy musieli złożyć wniosek o dokonanie zmiany przeznaczenia. Organem, który będzie rozpatrywał dokument będzie właściwy miejscowo urząd gminy. W sytuacji, gdy dla gruntu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to konieczne będzie wystąpienie o wydanie warunków zabudowy oraz zagospodarowania terenu.
Co istotne, należy pamiętać, że nie każda działka rolna może być przekształcona w grunt budowlany. Szczegółowo regulują to przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przekształcić można nade wszystko grunty, które zostały zakwalifikowane jako nieużytki bądź należą do najniższej klasy przydatności produkcyjnej, tj. klasy IV, V czy VI. O wydaniu zgody będą decydowały lokalne władze gminne. W przypadku odrolnienia gruntów wyżej sklasyfikowanych, posiadających I, II lub III kategorię wymagana będzie zgoda ministra odpowiadającego za resort rolnictwa.
Gdy jednak nie planujemy budowy całego osiedla i zależy nam na przekształceniu wyłącznie niewielkiej parceli pod budowę domu jednorodzinnego, wówczas uzyskanie zgody na budowę będzie znacznie prostsze. Aby było to jednak możliwe, taka działka musi spełniać określone wymagania. Jej powierzchnia nie może być większa od 500 m2. Nie może być też oddalona od najbliższej działki budowlanej o dystans większy niż 50 m. Odległość od drogi publicznej też nie może być większa niż 50 m.
Odrolnienie – 0 czym należy pamiętać
O czym należy pamiętać przy procedurze odrolnienia nieruchomości? Z pewnością o właściwej linii argumentacyjnej. Wniosek, który nie zostanie poparty sensownymi argumentami, nie okaże się skuteczny. Powinniśmy wskazać, że potencjalna zmiana gruntu rolnego na budowlany będzie skutkowała poprawieniem warunków mieszkaniowych naszej rodziny. Mało skuteczne mogą okazać się merkantylne powody oraz uzasadnienie o zwiększeniu wartości nieruchomości. Pamiętajmy przy tym, że sam koszt odrolnienia nie jest niski. Może jednak zostać niemalże zredukowany do zera, gdy weźmiemy pod uwagę opisywany powyżej przykład niewielkich nieruchomości, których powierzchnia nie przekracza 500 m2.