Jest prosty sposób, by mieć emeryturę o kilkaset złotych wyższą – i nie chodzi o PPK. Ale Polacy niechętnie z niego korzystają

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Jest prosty sposób, by mieć emeryturę o kilkaset złotych wyższą – i nie chodzi o PPK. Ale Polacy niechętnie z niego korzystają

Wiele osób obawia się, że ich emerytura w przyszłości – nawet mimo dobrych zarobków obecnie – będzie bardzo niska. Jest jednak prosty sposób na to, by zwiększyć swoje świadczenie emerytalne. Nie chodzi nawet o PPK czy inne formy oszczędzania – a o pracę chociaż rok dłużej, niż ustawowy wiek emerytalny.

Jak zwiększyć swoją emeryturę o kilkaset złotych? Jest na to prosty sposób

Część Polaków chce zadbać o wysokość swojego przyszłego świadczenia emerytalnego poprzez udział w PPK czy przystąpienie do IKZE lub IKE. Niektórzy, z myślą o emeryturze, kupują nieruchomości – w nadziei, że ich wynajem podreperuje domowy budżet po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest jednak jeszcze jeden sposób jak zwiększyć swoją emeryturę. Nie powinien on jednak zaskakiwać – chodzi po prostu o przejście na emeryturę nieco później, niż jest to możliwe.

Jak w rozmowie z Biznes Interia podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, przejście na emeryturę jedynie 12 miesięcy po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego może wpłynąć na podwyższenie świadczenia nawet o ok. 10-15 proc. To z kolei oznacza, że – w przypadku przeciętnej emerytury – kwota świadczenia może być nawet o kilkaset złotych wyższa. Rzecznik ZUS przypomina też, że aby zachęcić Polaków do późniejszego przechodzenia na emeryturę, rządzący wprowadzili ulgę PIT-0 dla tych osób, które wybiorą dłuższą aktywność zawodową i zdecydują się – zamiast pobierania świadczenia – kontynuować pracę. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje pewien limit – łączny roczny dochód zwolniony z podatku w ramach ulgi nie może być wyższy niż 85 528 zł rocznie. To z kolei oznacza (pamiętając o 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku), że pracujący seniorzy nie będą zatem płacić podatku do kwoty 115 528 zł rocznie.

Problemem nie zawsze jest jednak brak chęci seniorów do kontynuowania aktywności zawodowej

Większość Polaków, mimo świadomości, że mogą znacząco podwyższyć swoją emeryturę pracując zaledwie rok dłużej, nie decyduje się jednak na to rozwiązanie. Powody są różne. Często przyczyną są problemy zdrowotne lub niechęć do kontynuowania pracy, zwłaszcza, jeśli była wyczerpująca i nisko płatna. Należy jednak pamiętać też o tym, że obecnie na rynku pracy bardzo brakuje atrakcyjnych ofert pracy dla osób, którym zostało zaledwie kilka lat do emerytury. Obecnie zgodnie z Kodeksem pracy ochrona przedemerytalna dotyczy osób, które osiągną wiek emerytalny nie później niż za 4 lata. Często jednak seniorzy są zwalniani jeszcze przed tym okresem, a później mają problem, by znaleźć atrakcyjne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Problemów jest zresztą więcej; wszystko to sprawia, że prawdopodobnie jeszcze długo wielu Polaków nie będzie pracować dłużej niż jest to konieczne.