Jazda bez prawa jazdy przy sobie już w te wakacje? Kierowców czekają też inne zmiany

Moto Prawo Dołącz do dyskusji (52)
Jazda bez prawa jazdy przy sobie już w te wakacje? Kierowców czekają też inne zmiany

Już niedługo będziemy mogli jeździć bez dokumentów. Do Sejmu trafił projekt zmian w przepisach, który ułatwi życie kierowcom. Wśród nich – możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu oraz jazda bez prawa jazdy przy sobie.

Jazda bez prawa jazdy przy sobie już w te wakacje?

Propozycja zmian w prawie o ruchu drogowym trafiła do Sejmu. Istnieje spora szansa, że już w te wakacje wejdą w życie spore ułatwienia dla kierowców.

Od jakiegoś czasu możemy zostawić w domu dowód rejestracyjny i oc. Wiele osób uważało, że podobna możliwość powinna dotyczyć również prawa jazdy. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo może mieć to miejsce. Zgodnie z zapowiedziami ten obowiązek zniknie już latem. Oprócz braku prawa jazdy, właściciel pojazdu nie będzie musiał mieć karty pojazdu, nalepki kontrolnej oraz jej wtórnika. Będzie mógł również pozostawić sobie stare tablice rejestracyjne.

Inne zmiany w przepisach dla kierowców

Sporym ułatwieniem i oszczędnością dla właścicieli samochodu będzie również zapowiadana możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego. To zmiana, którą odczują wszyscy, którzy samochodu używają sporadycznie albo zostawiają go na długie miesiące, wyjeżdżając za granicę.

Potencjalnych właścicieli czekają również zmiany w procedurze rejestracji pojazdów. Centralna Ewidencja Pojazdów będzie gromadzić informacje o ewentualnych przekroczeniach terminów związanych ze zgłaszaniem zbycia, nabycia, rejestracji oraz wyrejestrowania pojazdu.

Nowy pojazd będzie mógł być zarejestrowany w imieniu kupującego przez przedsiębiorcę zajmującego się jego sprzedażą. Kupujący takie zlecenie będzie mógł złożyć drogą elektroniczną. Przedstawiciel salonu będzie mógł w imieniu właściciela dopełnić wszystkich formalności w urzędzie.

Jak widać, zmiany idą w dobrym kierunku, wreszcie zaczynamy odczuwać powolną cyfryzację Polski. Zmiany w przepisach spowodowane są między innymi zapowiadanym wprowadzeniem elektronicznego prawa jazdy. Elektroniczną wersję ministerstwo zapowiadało już od dłuższego czasu, ale do tej pory, na skutek braku odpowiednich przepisów, jej wprowadzenie i tak nie zwalniałoby z konieczności posiadania papierowej wersji dokumentu i byłoby bezprzedmiotowe. Szkoda tylko, że na dobre zmiany przepisów musimy tak długo czekać.