Zobacz, czy masz szansę przeżyć COVID-19. Naukowcy z Gdyni opracowali kalkulator ryzyka zgonu

Dobre wiadomości Zdrowie Dołącz do dyskusji (358)
Zobacz, czy masz szansę przeżyć COVID-19. Naukowcy z Gdyni opracowali kalkulator ryzyka zgonu

Naukowcy z Gdyni opracowali specjalny kalkulator, za pomocą którego można oszacować ryzyko zgonu wskutek zakażenia koronawirusem Sars-CoV-2 i zapadnięcia na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19.

Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19

Jak opisuje serwis „Trójmiasto.pl”, zespół naukowców z Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (PPNT), w skład którego wchodzą epidemiolodzy, analitycy danych, programiści, psycholodzy i lekarze, opracował pierwszy na świecie internetowy kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19. To bardzo dobra wiadomość.

Kalkulator dostępny jest pod adresem vika.life/calculator i do ukazania wyniku wymaga podania wieku, płci, a także ewentualnej obecności czterech chorób (które najczęściej są właśnie tymi „współistniejącymi”). Jest to nowotwór, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy któraś z chorób sercowo-naczyniowych.

Po wprowadzeniu danych i zaakceptowaniu regulaminu pojawia się wyrażony w wartości procentowej wskaźnik określający ryzyko zgonu wskutek zachorowania na COVID-19. Co ważne, wyniki nie są oczywiście generowane w żaden sposób losowo, a opierają się na danych, które pozyskiwane są podczas prowadzenia badań nad samym koronawirusem, ale także stanem zdrowia osób, które zmarły na COVID-19.

Naukowcy z Gdyni

Projekt o nazwie „kalkulator ryzyka zgonu z powodu COVID-19” został stworzony przez zespół, zajmujący się szeroko pojętym zdrowiem, o nazwie Vika, który stworzyli w 2019 roku: Łukasz Osowski (jeden z twórców syntezatora mowy IVONA), Tomasz Noiński (współtwórca amazonowej Alexy), czy dr. n. med. Piotr Wiśniewski (naukowiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego).

Twórca kalkulatora, dr hab. n. med. Piotr Bandosz, cytowany przez „Trójmiasto.pl”, wyjaśnia, że:

Ryzyko zgonu z powodu COVID-19 bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny – najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19. Kalkulator wyraźnie pokazuje nam taką zależność i to jest jego największa wartość.

Działalność zespołu „Vika” jest naprawdę szeroka i wielopłaszczyznowa. To dobrze, że efektem prac jest rozwiązanie innowacyjne, szczególnie w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji wywołanej epidemią.

To jednak tylko dane szacunkowe

Kalkulator ryzyka zgonu na COVID-19 daje pewien ogólny pogląd, ale nie powinien być źródłem wiążącej informacji, wpływającej na samodzielne luzowanie ograniczeń. Wiele ludzi żyje w nieświadomości posiadania różnych chorób, a  nawet znikoma szansa na zgon wskutek zachorowania na COVID-19, to dalej jakaś szansa.

Warto pobawić się kalkulatorem, choćby po to, by zauważyć, jak bardzo narażone na koronawirusa są osoby starsze i jednocześnie poważnie chore.

Nawet jedna na trzy z takich osób prawdopodobnie umiera, więc troska o seniorów – nie tylko tych najbliższych nam – powinna być w dalszym ciągu na pierwszym miejscu. Nawet, gdy okazuje się, że wirus nie dziesiątkuje ludności, należy po prostu uważać – a na razie widać przeciwieństwo społecznej rozwagi.