Sąd Rejonowy w Wieliczce Wydział II Karny orzekł w sprawie mężczyzny, który udostępniał w internecie sygnał płatnych platform telewizyjnych. Kara za „retransmisję” telewizyjną w internecie okazała się niezwykle surowa, a sama wysokość swoistego odszkodowania opiewa na kwotę 1 miliona złotych.
Kara za „retransmisję” telewizyjną
„Cyfrowy Polsat” informuje w informacji prasowej, że zapadł precedensowy wyrok w sprawie mieszkańca powiatu krakowskiego, który zajmował się „retransmisją” telewizyjną w internecie, udostępniając sygnał kanałów należących do CANAL+ Polska i Cyfrowego Polsatu.
Wyrok jest precedensowy, bo wyraża się w wyjątkowo surowej karze. Mężczyzna został skazany na jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, a także orzeczono obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w kwocie jednego miliona złotych. Wyrok jest prawomocny.
Sprawca został zatrzymany dwa lata temu, bo w marcu 2018 roku. Miał w domu całą infrastrukturę, która służyła do dzielenia sygnału telewizyjnego: sprzęt elektroniczny w postaci serwerów, dekoderów czy komputerów. Do serwerów wpięto kilkadziesiąt kart abonenckich, które umożliwiały odbiór kodowanej telewizji.
Sygnał był następnie transmitowany do internetu, gdzie za opłatą – znacznie niższą od stawek abonamentowych – użytkownicy mogli oglądać kodowane kanały. Interes był bowiem dochodowy, a podczas zatrzymania mężczyzny ujawniono blisko 180 tys. zł w gotówce.
Dekodowanie transmisji telewizyjnej i jej streaming w sieci jest przestępstwem
Mężczyznę oskarżono o popełnienie przestępstw z art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym. Art. 6 stanowi, że
1. Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto świadczy usługi niedozwolone.
Zaś art. 7 ust. 1, iż
Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, posiada lub używa urządzenie niedozwolone, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Sąd orzekł także obowiązek naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody, nakazując zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:
- Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526 299,53 zł
- Canal+ Polska S.A. kwoty 526 299,53 zł
W sprawie zatrzymano jeszcze jednego mężczyznę, który także został skazany.
Na własny użytek – też nie można
Mało kto wie, że w odniesieniu do kodowanej telewizji i urządzeń służących do jej odbioru funkcjonuje specjalna ustawa, wskazana powyżej. Zgodnie z art. 7 ust. 2 rzeczonego aktu prawnego, samo korzystanie z urządzenia służącego do nielegalnego dekodowania transmisji – na własny użytek – może być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.
W odniesieniu do chęci uzyskania korzyści majątkowej, wystarczy samo posiadanie tego rodzaju urządzenia. Należy mieć tego świadomość, bowiem jak pokazuje powyższy przykład, dotkliwa jest nie tyle kara w rozumieniu prawnokarnym, ale i sam obowiązek naprawienia szkody.
Zasądzenie kwoty wynoszącej 1 000 000 złotych wydaje się dużo gorsze w skutkach, aniżeli kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby. Co istotne, odpowiedzialność nie dotyczy tylko kodowanej telewizji – warto przypomnieć chociażby odszkodowanie za restream Fame MMA 3.