Sprzedaż nieruchomości zaczęła hamować – co oczywiście ma związek z malejącą zdolnością kredytową Polaków. Można byłoby się zatem spodziewać, że cena mieszkań zacznie spadać. Tak się jednak nie dzieje, choć niektórzy deweloperzy oferują rabaty na zakup konkretnych lokali. Zdaniem ekspertów wiadomo już jednak, kiedy możliwe są spadki cen nieruchomości.
Na razie ceny nieruchomości rosną. I do końca roku raczej się to nie zmieni
Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nieruchomości?
Z raportu Evaluer Index 2022 opracowanym przez firmę Emmerson Evaluation, którego wyniki opublikowała „Rz” wynika, że w IV kwartale 2021 r. (względem analogicznego okresu w 2020 r.) podrożały mieszkania w praktycznie wszystkich dużych miastach Polski, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, a w dodatku często były to podwyżki rzędu ok. 20 proc. Z danych NBP wynika zresztą, że także i I kwartał 2022 r. przyniósł podwyżki cen nieruchomości – choć już znacznie mniejsze.
Jeśli chodzi z kolei o zdolność kredytową Polaków, to analitycy firmy szacują, że spadła o co najmniej 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed obniżek stóp procentowych. Należy przy tym pamiętać, że niektórzy Polacy w ogóle stracili zdolność kredytową, a jeśli RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe, to grono tych osób będzie się stale powiększać. Analitycy firmy, biorąc pod uwagę również wzrost kosztów kredytu szacują, że z rynku może odpłynąć połowa, a nawet dwie trzecie zakupów finansowanych kredytem hipotecznym. Dominować zatem będą nabywcy gotówkowi, którzy tym samym będą mieć ogromny wpływ na ogólną kondycję rynku mieszkaniowego.
Wiadomo, kiedy możliwy jest spadek cen nieruchomości. Klienci muszą jeszcze chwilę poczekać
Dla osób, które dopiero planują zakup mieszkania, istotna może być informacja, kiedy możliwy jest spadek cen nieruchomości – i czy w ogóle. Dobra wiadomość jest taka, że zdaniem analityków korekta na rynku nieruchomości faktycznie nastąpi. Zła – że klienci muszą na nią poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.
Jak twierdzą eksperci Emmerson Evaluation, w przyszłym roku deweloperzy prawdopodobnie będą chcieli wyprzedać mieszkania, których budowę rozpoczęli w tym roku. Wprawdzie niektórzy deweloperzy dają rabat na mieszkania już teraz, jednak na razie nie ma powodów do większych przecen. Należy zresztą pamiętać, że wkrótce w życie wchodzi Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – co tylko zwiększy koszty deweloperów. Wyrównania będą natomiast szukać w kieszeni klientów.
Co z rynkiem wtórnym? W tym przypadku potencjalni nabywcy również muszą jeszcze chwilę poczekać na obniżki cen. Jak twierdzi Barbara Bugaj, główny analityk SonarHome, z analiz ofert cenowych mieszkań na rynku wtórnym sprzedających na razie nie zniechęca fakt, że muszą dłużej czekać na kupca. Eksperci Emmersen Evaluation twierdzą jednak, że przecen będzie można spodziewać się na przełomie roku.