Szefowa resortu do spraw równości Katarzyna Kotula apeluje o wyrównanie jakości życia kobiet i mężczyzn, a jednym z przykładów takie działania ma być zmniejszenie dyskryminacji kobiet w toaletach publicznych. Jak informuje serwis Prawo.pl, problem ten jest poważny i dotyczy przede wszystkim liczby misek ustępowych w damskich toaletach. To powoduje powstawanie długich kolejek np. na lotniskach, stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych.
Dyskryminacja kobiet w toaletach to poważny problem. Katarzyna Kotula zapowiada interwencję w tej sprawie
Liczbę pisuarów i misek ustępowych w damskich i męskich toaletach określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
Autorzy petycji w sprawie zmiany prawa, którą można podpisać w internecie, zwracają uwagę także na kobiece problemy natury fizjologicznej, z powodu których muszą one częściej odwiedzać toalety. Projekt zmian w prawie jest przygotowywany wspólnie z zespołem architektek i architektów. Jednym z założeń nowego projektu jest nie tylko zwiększenie minimalnej liczby misek ustępowych w ustępach ogólnodostępnych dla kobiet, ale także uzależnienie ich liczby od funkcji obiektu, wyposażenie 10 proc. kabin w umywalki, obowiązek wydzielenia pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci w obiektach usług i handlu, a także obowiązek projektowania we wszystkich toaletach 10 proc. kabin jako kabiny o znacznie zwiększonych wymiarach.