Z badań wynika, że studia techniczne i kierunki związane z najnowszymi technologiami, to w dalszym ciągu w Polsce domena mężczyzn. Z najnowszego raportu „Kobiety na politechnikach 2025”, opracowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy, wynika, że na politechnikach studiuje w dalszym ciągu zbyt mała liczba kobiet, w stosunku do potrzeb polskiej gospodarki.
Kobiety stanowią około 33,5 proc. osób studiujących na polskich uczelniach technicznych
Pomimo tego, że udział kobiet na polskich uczelniach technicznych utrzymuje się na podobnym poziomie od wielu lat, w obecnej chwili wydaje się być niewystarczający. Z raportu wynika, że kobiety w Polsce w sposób szczególny nie są skłonne do studiowania informatyki i kierunków, związanych z nowymi technologiami. Z kolei studiami najbardziej obleganymi obecnie przez panie, jest inżynieria biomedyczna. Na tym kierunku studiuje w Polsce 62 proc. kobiet.
Dlaczego tak mało kobiet studiuje na kierunkach technicznych? Ambasadorki kampanii „Dziewczyny na politechniki!” mówiły dla PAP o częstej konieczności udowadniania swoich kompetencji przez kobiety na kierunkach, związanych z naukami ścisłymi i technologiami. Panie nie są także przyzwyczajone do rywalizacji na kierunkach, zdominowanych przez płeć męską w Polsce.
Tworzenie przyjaznego środowiska dla kobiet ma według autorek raportu pomóc w zwiększeniu ich liczby na politechnikach
Polska gospodarka coraz bardziej potrzebuje wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie potrzebna najbardziej w obliczu zmian, jakie czekają Polskę w najbliższych latach. Nasz kraj powoli powinien przeobrażać się z państwa, którego gospodarka oparta jest na taniej sile roboczej, w kraj, w którym coraz większą rolę odgrywają innowacje i nowoczesne technologie.
Dr Anna Knapińska z OPI-PIB mówiła dla PAP o tym, że uczelnie powinny zatem stwarzać dużo lepsze warunki dla kobiet. Panie często nie chcą uczęszczać na kierunki, które są zdominowane przez mężczyzn i dużo chętniej wybierają bardziej sfeminizowane kierunki – np. w laboratoriach i zespołach, które są kierowane przez kobiety.
Kobiety powinny bardziej zainteresować się kierunkami studiów, które są związane z nowoczesnymi technologiami z innego powodu – atrakcyjności finansowej tego typu zawodów. Chociażby z tak prozaicznego i pragmatycznego powodu, wiele kobiet powinno przełamać opór przed studiowaniem na najbardziej znanych, polskich uczelniach technicznych. Według autorek raportu kobiety często potrzebują bodźca, który upewni je, że tego typu decyzje o wyborze drogi kształcenia są uzasadnione.