Jak radzą sobie kobiety w branży IT? Bardzo dobrze, choć wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Jak radzą sobie kobiety w branży IT? Bardzo dobrze, choć wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

Kobiety w branży IT radzą sobie świetnie. Zajmują się najczęściej testami i zarządzaniem projektami. Niestety, nie zawsze idą za tym zarobki. Mężczyźni w dalszym ciągu zarabiają więcej.

Kobiety w branży IT

No Fluff Jobs opublikował raport, który opisuje, jak radzą sobie kobiety w branży IT. Sam portal zajmuje się obsługą ogłoszeń o pracę, zwłaszcza w szeroko pojętej branży IT. Wyróżnia się na tle konkurencji głównie tym, że każde ogłoszenie musi zawierać widełki wynagrodzenia.

Sam raport „Kobiety w IT 2023” dostępny jest tutaj. Przygotowany został przez No Fluff Jobs oraz Roche Informatics Poland (polski oddział firmy biotechnologicznej). Sprawdzono, jak pracuje się w branży IT Polkom, Ukrainkom, Węgierkom, Czeszkom i Holenderkom. Oprócz sprawdzenia, jak pracuje się już zatrudnionym, zbadano także, jak wygląda aktualna sytuacja kandydatek.

Z raportu wynika, że aż 40% rodzimych specjalistek z branży IT uzyskało awans w 2022 roku. Te, którym nie podoba się praca, nie boją się jej zmieniać, bo aż 42% kobiet w branży IT zmieniło pracę (z czego 61% juniorek). W odniesieniu do Ukrainy – awansowało 54% specjalistek, w Czechach – 31%, w Holandii – 26%, zaś na Węgrzech – 25%.

Większość Polek trafiła do branży IT wskutek przebranżowienia, a wśród matek ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. Jedynie 22,6% trafiło na rynek pracy w związku ze swoimi studiami. Cała reszta przebranżowiła się dzięki samodzielnej nauce.

A jak wyglądają zarobki? Według raportu, 71% Polek dostało podwyżkę w 2022 roku, ale z zarobków zadowolona jest jedynie połowa, bo 56%. Okazuje się, że 27,5% specjalistek IT zarabia w przedziale od 4500 do 7000 złotych na rękę. Około 20% zarabia od 7000 do 9500 zł netto, z kolei jedynie 15% – od 9500 do 12 000 zł netto.

Zarobki za granicą są oczywiście wyższe

Przeliczając kwoty na złotówki, w Holandii specjalistki zarabiają najlepiej. Tam 27% zarabia od 9500 do 12 000 złotych, 23% od 12 000 do 14 000 zł, 17% od 14 000 do 16 500 zł, 12% od 16 500 do 19 000 zł, a jedynie 4% – od 19 000 do 21 000 zł. Najniższe pensje w branży IT są na Ukrainie, gdzie 15% kobiet zarabia od 1 do 2500 zł, a co czwarta – od 2500 d0 4500 zł.

Jak komentuje Paulina Król, Chef People and Operations Officer w No Fluff Jobs

Nie od dziś wiemy, że dobre wynagrodzenie to podstawa satysfakcji z pracy. Dla osób poszukujących nowego zatrudnienia wiedza o zarobkach to kluczowy element ogłoszeń. Z badania wynika, że aż 94,5% kobiet uważa, że widełki wynagrodzenia to ważny element ogłoszeń o pracy. To dla nas bardzo dobre wieści, bo z największych portali ogłoszeniowych IT tylko u nas można znaleźć widełki wynagrodzenia w każdej ofercie. Kobiety szukające zatrudnienia w branży mogą oszczędzić czas i aplikować na te oferty, które spełniają ich oczekiwania

Kobiety w branży IT zarabiają średnio o 13% mniej, niż mężczyźni. Gender gap jest jednak w Polsce najniższy, bo różnice wynoszą jedynie 4,2%. Mimo braku świadomości, bo 66% ankietowanych kobiet wskazało, że nie wie, ile zarabiają mężczyźni na tym samym stanowisku i z tym samym doświadczeniem.

Wyzwania zawodowe

Ankietowane zapytano również o największe wyzwania zawodowe. Najczęściej padały takie kwestie, jak

  • dbanie o samopoczucie i radzenie sobie ze stresem – 43%
  • spadek motywacji – 42%
  • zmiana sytuacji gospodarczej na świecie – 26%

Jeżeli chodzi o specjalizacje, które wybierane są przez pracujące w branży IT kobiety, to testingiem zajmuje się 15% ankietowanych, project managementem – 10%, zaś UX/UI – 8%. Jeżeli chodzi o programistki (których jest 20%), to najczęściej zajmują się one backendem. Co do zainteresowania kandydatek, to najczęściej pojawia się chęć pracy przy testowaniu, ale także jako programistka – ze specjalizacją frontend. Kobiety, które chcą wejść na rynek IT, zainteresowane są także UX/UI.

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, zwraca uwagę na to, że testing i project management są dobrym punktem wejścia do branży, bo umiejętności przydatne do pracy można uzyskać wcześniej, poza IT. Z badania wynika także, że Polki najczęściej uzyskują przydatną wiedzę z kursów lub szkoleń (50,7%), webinarów (41,6%), bootcampów (18,2), podczas nauki od znajomych (18,2%), przez studia podyplomowe (17,8%) czy też dzięki programom mentorskim (15,3%).

Ankietowane także wskazały, że podczas pracy w branży IT najbardziej przydają się: umiejętność rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, czy też umiejętności analityczne. Potrzebne również są: krytyczne myślenie, umiejętność autoprezentacji, asertywność, inteligencja emocjonalna, czy też odporność na stres.