REKLAMA
  1. Home -
  2. Zdrowie -
  3. Kolejki do sanatorium wreszcie będą krótsze. Do teraz pacjenci czekali na pobyt nawet rok
Kolejki do sanatorium wreszcie będą krótsze. Do teraz pacjenci czekali na pobyt nawet rok

Kolejki do polskich sanatoriów obrosły już legendami, opowiadaniami i anegdotami. Tylko w województwie śląskim pacjenci muszą oczekiwać na pobyt w sanatorium nawet 11 miesięcy. Ta sytuacja ma się jednak zmienić, gdyż od 1 lipca weszły w życie nowe zasady wydawania skierowań do sanatoriów. Mają one skrócić kolejki i zmienić zasady wydawania skierowań do uzdrowisk w Polsce.

Mateusz Krakowski07.07.2025 11:52
Zdrowie

Wydawanie skierowań do sanatoriów będzie prostsze. Skróceniu ulegną także kolejki

Nowelizacja rozporządzenia, które dotyczy wydawania skierowań do sanatoriów, została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP, a od 1 lipca weszła w życie. Co ważne, zmiany te obejmą tylko nowe skierowania.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie niesie za sobą nowelizacja rozporządzenia, jest poszerzenie listy lekarzy, którzy mogą wydawać skierowania do sanatorium. Takie prawo uzyskają interniści, lekarze rodzinni, reumatolodzy i ortopedzi.

REKLAMA

Alicja Potrawa ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, mówiła na łamach TVP3 Katowice o tym, jak tego typu zmiany wpłyną na proces rozpatrywania skierowań:

Do tej pory skierowania do sanatorium potwierdzali specjaliści z zakresu balneologii oraz rehabilitacji medycznej. Obecnie mogą to robić również lekarze medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, reumatologii lub ortopedii po odbyciu odpowiedniego szkolenia.

Dominik Lewandowski, kierownik Poradni Lekarza Rodzinnego w Brennej, wiceprezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, mówił na łamach TVP3 Katowice o tym, że zmiany w przepisach mogą wpłynąć na szybsze rozpatrywanie skierowań – od tej pory proces ten może się odbywać nawet w 30 dni.

REKLAMA

To nie koniec zmian, które niesie za sobą nowelizacja rozporządzenia

Po zmianach przepisów możliwe będzie także wybieranie sanatorium bliżej miejsca zamieszkania. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które z pewnych względów nie chciały, lub nie mogły wyjeżdżać zbyt daleko od domu, co miało często miejsce w poprzednich latach (niestety, zdarza się czasem, że konkretne sanatorium jest ulokowane nawet kilkaset kilometrów od domu kuracjusza).

Zmiany są potrzebne także ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie – jak informuje TVP3 Katowice, do samego Uzdrowiska Ustroń rocznie przyjeżdża 30 tysięcy pacjentów, a 66,6 osób z województwa śląskiego korzystało z leczenia uzdrowiskowego w minionym roku.

REKLAMA

Z danych GUS-u wynika, że w końcu 2023 r. funkcjonowało w Polsce 257 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu roku przyjęły blisko 904 tys. kuracjuszy, w tym ponad 819 tys. leczonych było stacjonarnie. Większość z pacjentów to kobiety – stanowiły one 60,3 proc. leczonych stacjonarnie.

Dołącz do dyskusji

zobacz więcej:

Najnowsze
Warte Uwagi