W grudniu kolejna podwyżka stóp procentowych? Eksperci przewidują, że nawet o kolejne 75 punktów bazowych

Finanse Dołącz do dyskusji (1)
W grudniu kolejna podwyżka stóp procentowych? Eksperci przewidują, że nawet o kolejne 75 punktów bazowych

W październiku i listopadzie – dwa miesiące z rzędu – RPP zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Coraz więcej wskazuje na to, że kolejna podwyżka stóp procentowych będzie już w grudniu. W najmniej optymistycznych scenariuszach – o 75 punktów bazowych. 

Kolejna podwyżka stóp procentowych już w grudniu? Członkowie RPP są podzieleni

W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych Stopa referencyjna została podniesiona łącznie o 115 punktów bazowych, do 1,25 proc. Podwyżka w listopadzie była przy tym znacznie bardziej zdecydowana od tej październikowej (i wyniosła 75 pb). Dla kredytobiorców oznacza to z kolei wyższe raty kredytów. Z wyliczeń Expandera wynika, że nawet o 22 proc.

Pojawia się jednak pytanie – czy kolejna podwyżka stóp procentowych nastąpi już w grudniu? Członkowie RPP są podzieleni. Na przykład w radiu TOK FM Eugeniusz Gatnar stwierdził, że Rada musi do stycznia zdecydować się na jeszcze dwie kolejne podwyżki – obie po 50 pb. Jego zdaniem taki ruch ze strony RPP dawałby szansę na to, by w ciągu dwóch kolejnych lat możliwe było wrócenie z inflacją do przedziału odchyłu od celu, który wyznacza ustawa o NBP.

Dalszej podwyżki stóp nie wyklucza również Jerzy Kropiwnicki, który udzielał wypowiedzi dla PAP Biznes. Jego zdaniem trudno jednak w tym momencie przesądzać, czy Rada zdecyduje się na dalsze podwyżki. On sam również, jak podkreśla, nie wie jak zagłosuje. Z kolei Eryk Łon, w wypowiedzi dla portalu wGospodarce twierdzi, że być może kolejna podwyżka stóp procentowych w grudniu nie będzie jednak potrzebna. Zaznaczył jednak przy tym, że niczego nie przesądza. Można zatem wywnioskować, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Analitycy z kolei oczekują kolejnej podwyżki – nawet na poziomie 75 pb

Analitycy z kolei uważają, że podwyżka jest jak najbardziej prawdopodobna. Ekonomiści z Banku Pekao prognozują, że RPP podejmie kolejne kroki – a kolejna podwyżka może być na takim samym poziomie co w listopadzie.

Podobnego zdania – jeśli chodzi o podwyżkę stóp – są również analitycy ING. W Dzienniku ING możemy przeczytać, że

Naszym zdaniem odczyt CPI za listopad może być już sygnałem, że listopadowa projekcja NBP dla inflacji CPI jest zbyt niska. Uważamy, że inflacja CPI w listopadzie może przebić 7%, co zbuduje większość w Radzie do kolejnej podwyżki stóp już w grudniu, choć w scenariuszu bazowym zakładamy, że będzie to 25-50pb.

Węgry podniosły stopy procentowe po raz szósty

Tymczasem Narodowy Bank Węgier (MNB) już po raz szósty podniósł główną stopę procentową w tym roku. Łącznie MNB podniósł stopę o 150 pb, a analitycy przewidują, że na tym się nie skończy. Na razie trudno przewidzieć, czy polska RPP podąży drogą węgierską.