Kolor samochodu to nie tylko kwestia estetyki. Może on mieć wpływ na ryzyko zakupu auta po kolizji. Niektóre kolory częściej pojawiają się w raportach dotyczących szkód. A, jak wiadomo, kupowanie uszkodzonego samochodu to jak kupowanie kota w worku.
Ponad 40 proc. samochodów w Polsce ma więcej niż 10 lat
Zgodnie z raportem „Polak w drodze po auto”, opracowanym przez Santander Consumer Multirent, ponad 40 proc. samochodów jeżdżących po polskich drogach ma więcej niż 10 lat. Ale 28 proc. Polaków ma samochody w wieku od 3 do 6 lat, a 24 proc. auta w przedziale 7-10 lat. Na posiadanie mniej niż 2-letnich pojazdów wskazało zaledwie 7 proc. wśród ankietowanych.
Okazuje się, że osoby żyjące w aglomeracjach częściej posiadają nowsze samochody. Jedna dziesiąta właścicieli samochodów w dużych miastach jeździ autami, które mają mniej niż 2 lata. W mniejszych miejscowościach i na wsiach przeważają starsze pojazdy. W miejscowościach do 50 tys. mieszkańców aż 47 proc. samochodów ma więcej niż 10 lat, a na wsiach – 44 proc.
Badanie wykazało również preferencje Polaków w kwestii marki samochodu. I tak, 56 proc. respondentów zadeklarowało, że wybierałoby markę europejską. Największymi zwolennikami europejskich samochodów są osoby w wieku 50–59 lat. Na drugim miejscu znalazły się marki japońskie, które wybrałoby 29 proc. badanych, z naciskiem na osoby w wieku 40–49 lat (40 proc.). Z kolei marki amerykańskie i koreańskie cieszą się jeszcze mniejszym zainteresowaniem. Wybrałoby je odpowiednio 13 i 11 proc. osób.
Na europejskich drogach dominują mało oryginalne, neutralne kolory
Blisko jedna trzecia nowych aut sprzedawanych w Europie jest biała. Szare, czarne i srebrne pojazdy stanowią niemal połowę wszystkich zarejestrowanych samochodów. Znacznie rzadziej spotyka się pojazdy zielone, niebieskie, czerwone lub brązowe.
Powody popularności tych kolorów są różne. Właściciele doceniają je m.in. za łatwość odsprzedaży auta oraz mniejszą widoczność zabrudzeń czy drobnych zarysowań. Okazuje się jednak, że wybór koloru ma również związek z historią wypadkową pojazdu.
Te kolory najczęściej przewijają się w raportach dotyczących szkód
Z analizy bazy AutoDNA wynika, że brązowe auta najczęściej mają historię kolizji – stanowią aż 12,1 proc. pojazdów odnotowanych w bazie jako uszkodzone. Na kolejnych miejscach znajdują się szare (11,3 proc.) oraz czarne (10,9 proc.) samochody.
Chociaż wysoka liczba poszkodowych pojazdów w określonych kolorach może po prostu wynikać z ich popularności, akurat brązowe samochody są rzadko spotykane na drogach, bo stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich aut, a mimo to często pojawiają się w raportach o uszkodzeniach. Podobnie jest z pojazdami grafitowymi – stanowią mniej niż 1 proc. rynku, ale odpowiadają za jedną dziesiątą zgłoszonych kolizji.
Kolor samochodu nie zawsze powie całą prawdę. Raporty szkodowe nie zawsze świadczą o poważnych wypadkach
Na koniec, nieco ostudźmy emocje. Wiele wpisów w bazach wynika z drobnych napraw, które właściciele wykonują w autoryzowanych serwisach, czasem nawet z powodu niewielkich rys. W niektórych przypadkach kierowcy decydują się na naprawy estetyczne, które przy innych kolorach pojazdów można by zignorować.
Dlatego przed zakupem warto nie tylko sprawdzić historię pojazdu, ale również ocenić charakter ewentualnych napraw. Drobne poprawki lakiernicze nie muszą oznaczać poważnego wypadku, a kolor auta może być co prawda dodatkowym, ale nie powinien być jedynym wskaźnikiem jego przeszłości.