Jest gorzej niż źle. Kondycja psychiczna polskich przedsiębiorców to dramat

Biznes Firma Zdrowie Dołącz do dyskusji
Jest gorzej niż źle. Kondycja psychiczna polskich przedsiębiorców to dramat

Polscy przedsiębiorcy codziennie mierzą się z presją, która dla wielu z nich z czasem staje się po prostu przytłaczająca. Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”, którym podzielił się Nest Bank, ujawnił, że blisko 96 proc. mikroprzedsiębiorców to osoby przeciążone zawodowo. Ich kondycja psychiczna pozostawia wiele do życzenia.

Prowadzenie firmy często oznacza pracę przez całą dobę, brak wsparcia i ciągłe nerwy. Co trzeci właściciel firmy ma objawy depresji. Brakuje mu energii, miewa problemy ze snem i jest chronicznie zmęczony. To odbija się na zdrowiu psychicznym przedsiębiorcy oraz na wynikach biznesowych.

Zbyt duża odpowiedzialność, za mało odpoczynku. Dlatego kondycja psychiczna przedsiębiorców się sypie

Biznes wiąże się z ogromnym poczuciem odpowiedzialności. Aż 7 na 10 przedsiębiorców czuje, że los ich biznesu spoczywa wyłącznie na ich barkach. To właśnie ta świadomość często przyczynia się do chronicznego stresu, który trudno opanować.

W dodatku, aż 73 proc. właścicieli firm przyznaje, że nie potrafią oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Przejawia się to w różny sposób: pracują poza standardowymi godzinami (w weekendy i święta), są przez całą dobę pod telefonem albo nawet na wakacjach odbierają służbową korespondencję. Wiele z tych osób nie decyduje się na dłuższe urlopy – 56 proc. z nich nie bierze wolnego dłuższego niż tydzień, bo boi się załamania sytuacji w firmie.

Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym nie pozostaje bez konsekwencji

Co trzeci przedsiębiorca rezygnuje z odpoczynku lub snu, a 45 proc. przyznaje, że odżywia się nieregularnie i niezdrowo. Aż 6 na 10 nie korzysta z możliwości pójścia na zwolnienie lekarskie, nawet gdy tego bardzo potrzebuje. Efektem niewielkich, aczkolwiek regularnych zaniedbań, są symptomy wypalenia zawodowego nasilające się z każdym rokiem.

Kobiety są bardziej narażone na te problemy – częściej rezygnują z odpoczynku i poświęcają się całkowicie prowadzeniu działalności. Aż 54 proc. pań odkłada wszelkie przyjemności na później, 38 proc. jest zagrożonych depresją. 7 na 10 przedsiębiorców kobiet doświadcza problemów ze snem.

Czy można wyrwać się z tej niszczycielskiej spirali?

Tak, ale wymaga to świadomego podejścia do zarządzania czasem i odpoczynkiem. Oddzielenie pracy od życia prywatnego, tzw. work-life balance, robienie regularnych przerw oraz korzystanie ze wsparcia specjalistów takich jak psychologowie mogą znacznie poprawić samopoczucie. Warto także pamiętać o zdrowej diecie i ruchu – regularna aktywność fizyczna może zdziałać cuda, jeśli chodzi o poprawę zdrowia psychicznego.

W przypadku regularnego zaniedbywania potrzeb psychicznych dzieli nas tylko krok od depresji. Według szacunków WHO do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce orientacyjnie już cierpi na nią około 1,2 mln osób. Globalnie, jak podał ONZ, depresja dotyka 280 mln ludzi.