Szef może sprawdzić, czy wykorzystując zwolnienie, faktycznie chorujesz

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (1)
Szef może sprawdzić, czy wykorzystując zwolnienie, faktycznie chorujesz

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim? Jeśli często lub zbyt długo chorujesz, to szef może sprawdzić, czy dobrze wykorzystujesz zwolnienie.

Chorujący pracownik, szczególnie jeśli pracuje on na ważnym dla działań firmy stanowisku, to zazwyczaj duży kłopot dla szefa. Jego zadania trzeba rozdzielić pomiędzy innych pracowników lub oddelegować do nich kogoś, a to często oznacza gorzej wykonaną pracę, zawalenie terminów, problemy z wywiązaniem się z kontraktów, czyli, jednym słowem, stratę pieniędzy. W przypadku gdy padnie cień podejrzenia, że zwolnienie lekarskie pracownika to nadużycie, szef może sprawdzić, czy ten faktycznie choruje.

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Pisaliśmy już o ułatwieniach dla lekarzy, pracodawców i pacjentów, którymi są e-zwolnienia lekarskie. Dzięki nim pracownik nie musi zanosić druczków do firmy, a pracodawca szybko otrzyma informację, czy pracownik faktycznie jest chory.
Kolejnym tematem dotyczącym zwolnień były kontrole zapowiadane przez ZUS, a dotyczyć mają one dokładniejszego kontrolowania pracowników, którzy otrzymali zwolnienia lekarskie. Wielu ludzi naciągało zarówno pracodawców, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wypłaty świadczeń za czas spędzony na chorobowym, gdy w tym samym czasie, zamiast chorować, zajmowali się dorabianiem sobie „na boku”, remontami lub po prostu byli na kacu.

ZUS, poprzez lekarza orzecznika, może nakazać stawienie się danemu choremu na badania, które potwierdzą, czy zasadne było wystawienie zwolnienia, czy też pracownik sam lub w zmowie z lekarzem unikał pracy, bądź też naciągał na wypłatę świadczeń.

Pracodawca, który ma wątpliwości związane z chorobą swojego pracownika, może skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie, by potwierdził zapisaną w nim diagnozę i fakt konieczności przebywania pacjenta na zwolnieniu. Dodatkowo może sprawdzić, czy pracownik mający zwolnienie faktycznie przebywa w domu i dochodzi do zdrowia. Takie prawo przysługuje jednak tylko zakładom, które opłacają składki zdrowotne co najmniej 20 pracownikom. Mniejsze mogą liczyć jedynie na działania podejmowane przez ZUS, o których wspomniałem wcześniej.

Oczywiście nie jest tak, że pracownik ma plackiem leżeć w łóżku niezależnie od rodzaju swojej choroby, która uniemożliwia mu przebywanie w zakładzie pracy. W przypadku kontroli, która ujawni, że przebywał w tym czasie poza domem, mogą zacząć się problemy. Jeśli będzie on w stanie przedstawić logiczne i zgodne z prawdą wyjaśnienie, to może uniknąć problemów. W każdym przypadku spisywany jest protokół i dostarczany do ZUS.

Jeśli wyjaśnienia nie będą zgodne z prawdą lub okaże się, że pracownik naciągał pracodawcę i ZUS, to nie tylko może stracić świadczenia, ale te już przyznane będzie musiał zwrócić. Dodatkowo jest duża szansa na utratę pracy przez zwolnienie dyscyplinarne. Czy opłaca się kombinować?

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych ze zwolnieniami lekarskimi, chorobami, wypadkami w miejscu pracy i wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim pochodzi z serwisu shutterstock.com