Korzystne zmiany w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
Korzystne zmiany w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych

Kilka dni temu ogłoszony został jednolity tekst ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Określa ona zasady przyznawania, obliczania i wypłaty tych świadczeń, a także reguluje ich finansowanie. Nowy dokument uwzględnia zmiany przepisów ogłoszone przed 17 stycznia 2025 roku, w tym te dotyczące tzw. „renty wdowiej”. Co dokładnie zmienia nowa ustawa i czy nauczyciele będą mieć z niej jakieś korzyści? 

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli a ich wiek

Zgodnie z nowymi przepisami, nauczyciele mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne po osiągnięciu wieku 56 lat (kobiety) lub 61 lat (mężczyźni). Te zasady będą obowiązywać także w 2026 roku. W kolejnych latach, w zależności od wieku, przepisy ulegną modyfikacji. Od 2027 roku wymagany wiek wzrośnie o rok – do 57 lat dla kobiet i 62 lat dla mężczyzn. W latach 2029–2030 świadczenie będzie przysługiwać nauczycielom, którzy ukończą odpowiednio 58 lat (kobiety) i 63 lata (mężczyźni). Ostatecznie, w latach 2031–2032, prawo do świadczenia uzyskają nauczyciele, którzy ukończą 59 lat (kobiety) i 64 lata (mężczyźni).

Renta wdowia a wybór świadczenia

Warto podkreślić, że nowelizacja przepisów wprowadza istotną zmianę dotyczącą wypłaty nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz renty rodzinnej. Dotychczas nauczyciele byli zmuszeni do wyboru – mogli pobierać albo świadczenie kompensacyjne, albo rentę rodzinną. Zgodnie z nowymi regulacjami, nauczyciele nie będą już musieli rezygnować z żadnego z tych świadczeń. Będą mieli możliwość wyboru, które świadczenie otrzymają w pełnej wysokości, a które będzie wypłacane w części.

Do wyboru będą dwie opcje: nauczyciel może zdecydować, czy chce pobierać pełne świadczenie kompensacyjne i 15% renty rodzinnej, czy też pełną rentę rodzinną i 15% nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dodatkowo, od 1 stycznia 2027 roku, te proporcje zostaną zmienione – dodatek wzrośnie z 15% do 25%.

Zasady dotyczące wypłaty renty rodzinnej i nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego są dość proste. Z nowych zasad mogą skorzystać nauczyciele, którzy osiągnęli wiek emerytalny i do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej. Dodatkowo muszą uzyskać prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet po ukończeniu 55 lat, a w przypadku mężczyzn po 60. roku życia.

Składanie wniosków

Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń składać można już teraz, ale pieniądze wypłacane będą dopiero od lipca tego roku. Z jednej strony pozwala to na szybsze załatwienie formalności, ale i generuje kolejki w urzędach. Wielu seniorów zainteresowanych tematem renty wdowiej już od pierwszych dni stycznia okupowało lokalne placówki ZUS. Warto jednak pamiętać, że wniosek można złożyć również przez internet. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i uniknąć wielu stresujących sytuacji.