Kradzież szczególnie zuchwała powraca pod płaszczykiem pomocy przedsiębiorcom w ramach Tarczy 4.0

Prawo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (506)
Kradzież szczególnie zuchwała powraca pod płaszczykiem pomocy przedsiębiorcom w ramach Tarczy 4.0

Kradzież szczególnie zuchwała to niespodziewana zmiana kodeksu karnego, którą wprowadza projekt Tarczy 4.0. Po raz kolejny okazało się, że do przepisów, które mają pomóc przedsiębiorcom można dodać wiele innych, które mogłyby spokojnie poczekać. 

Kradzież szczególnie zuchwała – definicja

Według projektu Tarczy 4.0 w art. 115 kodeksu karnego po § 9 dodaje się § 9a, który precyzuje, że kradzież szczególnie zuchwała to:

1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;

2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.

Kto dopuścił się kradzieży szczególnie zuchwałej będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku jej popełnienia na szkodę najbliższych, ściganie będzie możliwe na wniosek pokrzywdzonego.

Kradzież szczególnie zuchwała budzi kontrowersje

Szeroka definicja może prowadzić do nadużyć. Kwalifikacją do uznania kradzieży za zuchwałą będzie sposób postępowania sprawcy, a nie wartość przedmiotu kradzieży. Jeżeli sprawca ukradnie batonika z kieszeni płaszcza, to jego czyn może zostać podciągnięty pod proponowaną nowelizację. Trudno również sprecyzować na czym będzie polegała postawa lekceważąca lub wyzywająca. Czy jeżeli złodziej podczas kradzieży będzie się drwiąco uśmiechał w kierunku pokrzywdzonego, to czy możemy mówić o lekceważeniu? Wątpliwości budzi fakt, że wraz z omawianym przepisem zmienia się również kodeks wykroczeń. Zgodnie z tą zmianą jeżeli kradzież będzie miała szczególnie zuchwały charakter, to wtedy ta ocena będzie decydująca przy ustalenie, czy sprawca kradzieży przedmiotów w kwocie poniżej 500 zł, będzie odpowiadał za wykroczenie, czy za przestępstwo. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzenie poprawki uzasadnia wzrostem liczby kradzieży w czasie trwającej epidemii.

Kradzież szczególnie zuchwała to nie jedyna zmiana wprowadzona pod płaszczykiem pomocy przedsiębiorcom

Pełna nazwa Tarczy 4.0 to ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt, w którym znalazła się kradzież szczególnie zuchwała dostępny jest na stronie Sejmu. Tarcza zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom w trudnej sytuacji zajmuje się również wieloma innymi rozwiązaniami. Tarcza 4.0 zmienia procedurę karną, wprowadza dopłaty do kościołów, a jak dowiadujemy się po wnikliwej lekturze projektu, zmienia również kodeks karny. Dodatkowo zmienia zasady urlopu, oraz umożliwia obcięcie pensji pracownikom.

Nawiasem mówiąc, zastanawiająca jest pewna tęsknota za dawnym ustrojem, jaką prezentuje partia rządząca. Opisywane rozwiązanie przewidywał kodeks karny już od 1970 roku, a nie tak dawno usłyszeliśmy o państwowej sieci sklepów warzywniak plus.