Polski Ład ma wprowadzić kredyty studenckie, które… działają od 23 lat

Finanse Na wesoło Państwo Dołącz do dyskusji (654)
Polski Ład ma wprowadzić kredyty studenckie, które… działają od 23 lat

Krytycy mówią, że Polski Ład stworzy nowe problemy. Wygląda jednak na to, że również rozwiąże takie, które… są już dawno rozwiązane. Na przykład kredyty studenckie. Kłopot w tym, że takie kredyty już działają i skorzystało z nich już ponad 400 tys. osób.

„Wprowadzimy zmiany w prawie bankowym, umożliwiające udzielanie kredytów osobom, które potrzebują środków do utrzymania się w trakcie studiów w Polsce lub za granicą, a są pozbawione stałych dochodów” – zapowiada rząd PiS w swoim programie dotyczącym Polskiego Ładu.

Jak jednak zauważył analityk Rafał Mundry, takie rozwiązanie zostało wprowadzone już… w 1998 roku! To właśnie w tym roku weszła w życie odpowiednia ustawa „o pożyczkach i kredytach studenckich”.

Kredyty studenckie. No dobrze, ale może nikt z nich nie korzysta?

Po co więc PiS chce wprowadzać coś, co już zostało wprowadzone ponad dwie dekady temu? Może nikt o kredytach studenckich nie wie? A może to taki martwy przepis?

Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że kredytami studenckimi chwali się na swoich stronach internetowych Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak podaje, „w latach 1998-2020 banki udzieliły kredytu studenckiego blisko 406 tysiącom studentów i doktorantów”. W samym 2020 roku z kolei podpisano niemal 1600 umów na kredyty ze studentami czy doktorantami. Zdecydowana większość, bo ponad 73 proc., jak podaje MEiN, wybiera kredyt w wysokości 1 tys. zł miesięcznie. Kredyty są o tyle atrakcyjne, że poręczają je państwowe instytucje, przede wszystkim Bank Gospodarstwa Krajowego.

Najlepsi absolwenci często nie muszą nawet tych kredytów spłacać – od 1998 r. umorzono w całości lub części kredyty aż 19 tys. osób. Jak dodaje resort edukacji i nauki, w tej chwili około 8 tysięcy otrzymuje comiesięczne wypłaty w ramach kredytów studenckich.

Chyba jednak o tym wszystkim nie wiedzą specjaliści i eksperci PiS-u. „Studencki kredyt to rozwiązanie, które w innych krajach funkcjonuje od dawna, powinno być dostępne również w Polsce” – czytamy w założeniach Polskiego Ładu.

Może więc warto powiedzieć rządzącym, by przed przygotowywaniem konkretnych ustaw (a to się już dzieje), zrobili lepiej porządek w tym… Polskim Ładzie.