Ceny cukru na świecie osiągnęły najwyższy poziom od ponad dekady, natomiast jego rezerwy są najniższe od 14 lat. Winnych trzeba upatrywać w długotrwałej suszy i zmianach klimatycznych, które zniszczyły uprawy u dwóch kluczowych producentów cukru, czyli w Indiach i Tajlandii.
Agencja AP poinformowała, że te niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza w Indiach, które doświadczyły najsuchszego sierpnia od ponad stulecia, znacznie wpływają na globalny rynek cukru. Międzynarodowe wzorce pogodowe zmienia zjawisko zwane El Niño i to ono przyczynia się do ekstremalnych warunków takich jak susze i powodzie i niszczenia upraw. Zdaniem ONZ-u globalna produkcja cukru w sezonie 2023 – 2024 spadnie o 3,8 mln ton, mimo że zapotrzebowanie na cukier stale jest wysokie. Popyt na ten produkt został napędzony chociażby przez wzrost liczby ludności.
Dla nich kryzys cukrowy będzie najtrudniejszy
Cukier jest zasadniczym składnikiem wielu podstawowych produktów, w tym chleba, dlatego kryzys cukrowy najbardziej odczują najuboższe kraje. W Nigerii piekarze już są zmuszeni do podnoszenia cen chleba ze względu na rosnące ceny cukru. W wyniku tego podstawowe pożywienie stało się słabiej dostępne dla najuboższych obywateli.
Kryzys cukrowy w portfelach odczujemy również my – Polacy. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że w porównaniu z lipcem ubiegłego roku w tym roku spośród analizowanych produktów (jak m.in. pieczywo, makarony, warzywa, mleko itp.) najbardziej, bo o blisko 48 proc., podrożał cukier. W październiku 2023 br. cukier był o 41 proc. droższy niż rok wcześniej. Według różnych szacunków w Polsce w zależności od miejscowości za kilogramową paczkę cukru trzeba zapłacić od około 4 do prawie 8 zł.
Kryzys cukrowy wyjdzie nam na zdrowie?
Wysokie ceny cukru być może zachęcą przynajmniej część z nas, by ograniczyć jego spożycie. To na pewno wyszłoby nam na zdrowie, bo o tym, że Polacy spożywają zbyt wiele cukru, wiadomo nie od dziś. Już kilka lat temu z raportu opublikowanego przez resort zdrowia wynikało, że trzech na pięciu Polaków ma nadwagę.
Mimo że coraz częściej rezygnujemy ze słodzenia np. kawy albo herbaty, to jednak stale wzrasta ilość cukru, którą przyjmujemy. Statystyczny Polak w ciągu roku zjada ponad 30 kg tzw. cukru ukrytego, którym dosładzane są wysokoprzetworzone produkty spożywcze. Aż 67 proc. nastolatków regularnie spożywa napoje energetyczne, a 30 proc. ośmiolatków pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu.