Niektórzy będą mogli wyjechać na majówkę. Kto może spać w hotelu podczas majówki?

Codzienne Dobre wiadomości dołącz do dyskusji (2) 01.05.2021
Niektórzy będą mogli wyjechać na majówkę. Kto może spać w hotelu podczas majówki?

Justyna Bieniek

Kilka dni temu otrzymaliśmy dość kuszącą propozycję od Lasów Państwowych. Nocowanie w lesie może nie być jednak dla każdego wymarzoną opcją. Sprawdźmy więc, kto może skorzystać z hoteli pomimo zakazów. Spora część obiektów funkcjonuje nieprzerwanie i nie chodzi o szarą strefę, ale zgodne z rozporządzeniem możliwości skorzystania z noclegu. 

Kto może spać w hotelu podczas majówki?

Aktualne, obowiązujące również w czasie majówki regulacje dotyczące możliwości nocowania w hotelach znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z § 9 ust. 3 rozporządzenia do 3 maja 2021 r. prowadzenie usług hotelarskich jest co do zasady zakazane. Przepis uwzględnia jednak kilka wyjątków. Co zaskakujące, lista tych wyjątków wcale nie jest krótka.

Kto może spać w hotelu? W pierwszej kolejności z usług hotelarskich mogą korzystać osoby wykonujące zawody medyczne oraz pacjenci i ich opiekunowie czekający na zabiegi. Uprawnieni są również zawodowi kierowcy, członkowie załogi statku powietrznego i morskiego oraz obsługa pociągu i zarządcy infrastruktury kolejowej. Na nocleg mogą liczyć również osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie realizacji inwestycji celu publicznego oraz dotyczących infrastruktury, sieci telekomunikacyjnych i infrastruktury krytycznej.

Pobyt możliwy jest również dla funkcjonariuszy i żołnierzy, a także wojsk sojuszniczych i pracowników cywilnych, którzy wykonują zadania służbowe oraz pracowników związanych z inwestycją w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Nocowanie w hotelu tylko służbowo

Oczywiście niezmiennie nocować mogą również zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego. Rząd nie zapomniał również o pełnomocnikach procesowych i obrońcach, stronach postępowania sądowego, świadkach, biegłych i tłumaczach sądowych, ci ostatni z hotelu mogę skorzystać w dniu rozprawy lub dzień wcześniej. Tak możliwość istnieje również jeżeli chcą w danym mieście jedynie przeglądnąć akta sprawy.

Chociaż w trakcie majówki raczej nie są organizowane egzaminy zawodowe, warto wspomnieć, że osoby przystępujące do tego typu egzaminów również mogą nocować legalnie. Dotyczy to oczywiście również osób związanych z organizacją egzaminów i członków komisji egzaminacyjnej.

Do mniej popularnych opcji zawodowych należą członkowie misji dyplomatycznej, urzędów konsularnych, przedstawicielem organizacji międzynarodowych wraz z rodzinami w trakcie wykonywania obowiązków oraz osoby zajmujące kierownicze stanowisko państwowe.

Wymienienie są również pracownicy administracji rządowej. A z bardziej popularnych profesji dziennikarze i filmowcy w trakcie realizacji swoich obowiązków.

Jak widać, grupa jest dość spora i tak naprawdę dla niektórych stwarza dość szerokie pole manewru. Oczywiście w większości wypadków musiałby być to wyjazd bez dzieci. Inną opcją jest stary i sprawdzony wyjazd do rodziny nad morze lub w góry. Rodzinie, jak wiadomo, nigdy się nie odmawia.