Paweł Kukiz poza sukcesami na arenie muzycznej i politycznej, zdecydował się na kolejną batalię w swoim życiu, tym razem na płaszczyźnie prawnej. Zdecydował się na powództwo względem muzyków ze swojego dawnego zespołu Piersi, blokując tym samym premierę najnowszego krążka „Płyta jarmarczno – rockowa”.
Paweł Kukiz, który przez lata był twarzą i liderem Piersi, odchodząc w 2012 roku z zespołu życzył swoim długoletnim kolegom powodzenia, pozostawiając im przy tym prawa do korzystania z nazwy formacji, jak i twórczości, której – w zdecydowanej większości – sam był autorem.
Nieoczekiwanie Piersi przetrwały rozstanie z charyzmatycznym muzykiem/politykiem, znalazły sobie nowego wokalistę i chyba nawet wylansowały swój największy przebój (60 mln odtworzeń w serwisie YouTube), odchodząc od rockowej konwencji, celując w bardziej – ekhm – „ludowe gusta”. Ten fakt, jak i wizytę w śniadaniowej telewizji, wypominał z czasem muzykom Paweł Kukiz.
W oświadczeniu zespołu czytamy m.in.:
W przeddzień wydania naszej płyty (PIERSI – „PŁYTA JARMARCZNO – ROCKOWA) nasz były kolega, obecnie poseł Paweł Kukiz, wniósł sprawę do Sądu o prawo do nazwy, nazwy PIERSI, którą to przypominamy w roku 2012 zostawił i życzył nam powodzenia w kontynuacji pracy właśnie pod tą nazwą. W ślad za powództwem Sądowym otrzymaliśmy zakaz wydawnictw płytowych pod nazwą PIERSI do momentu zakończenia rozprawy. Celowo nie ujawnialiśmy tej informacji w czasie kampanii wyborczej, aby nikt nie posądzał nas o chęć zaszkodzenia Pawłowi Kukizowi, wpływania w jakikolwiek sposób na Jego wizerunek. Dziś jesteśmy już po wyborach. Wynik znamy, wiemy kto będzie tworzył nowy system, nowy ład i porządek, a komu pozostanie artystyczna walka z nowym systemem.
Zakaz publikacji dla Artysty oznacza artystyczną śmierć.
Czy Paweł Kukiz znów daje się ponieść emocjom?
Sytuacja wcale nie wydaje się tak jednoznaczna, jak przedstawiają to muzycy zespołu czy media muzyczne. W 2013 roku muzycy Piersi, już bez Pawła Kukiza w składzie, zdecydowali się na zastrzeżenie znaku towarowego grupy w urzędzie patentowym. Fakt ten już od połowy 2014 roku w znaczący sposób osłabił możliwości posługiwania się tą nazwą przez świeżo upieczonego parlamentarzystę (który – przypomnijmy – przez wiele lat figurował w przestrzeni publicznej jako Kukiz & Piersi). W październiku 2014 roku Paweł Kukiz otrzymał od zespołu Piersi wezwanie do zaprzestania naruszania znaku towarowego.
Piersi – polski zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego. (Wikipedia)
Z pierwotnego składu zespołu w Piersiach występuje dziś już tylko Zbigniew Moździerski i to z jego inicjatywy doszło do rejestracji znaku. Biorąc jednak pod uwagę okoliczności rozstania muzyka z zespołem, jego niepodważalny wkład w jego powstanie, ćwierćwiecze działalności i rozpoznawalność medialną, może się wydawać, że na gruncie przepisów o ochronie własności przemysłowej, Kukiz ma szanse na unieważnienie kwestionowanego znaku.
I – szczerze mówiąc – jeśli wczytamy się w komunikaty obu stron, to wcale nie wynika z nich w sposób jednoznaczny, że cała sprawa jest tylko efektem „pieniactwa” emocjonalnego muzyka/polityka.
Problemy ze znakami towarowymi? Chcesz zapewnić ochronę swojemu zespołowi muzycznemu lub firmie działającej w innych sektorach przedsiębiorczości? Pod adresem kontakt@bezprawnik.pl czeka na Ciebie grupa prawników wyspecjalizowanych w zagadnieniach prawa własności przemysłowej, która komfortowo przeprowadzi Cię przez ten proces, podpowiadając najbardziej optymalne rozwiązania. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Fot. tytułowa: Beemwej/Wikimedia, CC BY-SA 4.0