Internetowe sklepy z alkoholem nie mogą w łatwy sposób poprosić o dowód. Muszą więc inaczej sprawdzać pełnoletność klientów.
Według ustawy ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zabrania się sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Sprzedawcy, którzy się do tego nie stosują, mogą mieć zabrane zezwolenie do handlu oraz nałożoną wysoką grzywnę.
W standardowym, stacjonarnym sklepie, osoba obsługująca w przypadku wątpliwości co do wieku klienta może poprosić go o okazanie dowodu tożsamości. Co jednak w sytuacji, kiedy zakupów dokonuje się przez internet? Proszenie o np. skan dowodu osobistego jest nie tylko problematyczne, ale może też być uznane za próbę wyłudzenia danych.
Aby zabezpieczyć się przed zniechęceniem klientów z powodu skomplikowanych procedur, a także przed utratą koncesji i naliczeniem kar, sklepy obsługujące klientów przez sieć mogą stosować inne metody weryfikacyjne. Do danych, których normalnie żądają, takich jak imię i nazwisko klienta, jego adres i telefon, mogą także dodać wymóg podania numeru PESEL. W przypadku gdy korzystający z usług go nie posiada, może być użyty numer paszportu albo dowodu osobistego.
Czy należy obawiać się o dane i co właściwie dzieje się z nimi na drodze weryfikacji? Przede wszystkim, miejmy na uwadze, że sklep po zakończeniu usługi nie może przetwarzać niektórych naszych danych, takich jak PESEL. Może korzystać np. z naszego adresu korespondencyjnego lub e-mail, jeżeli zgodziliśmy się na dodatkowe działania, takie jak przesyłanie ofert reklamowych.
Co zaś tyczy się samego korzystania z PESEL jako weryfikacji pełnoletności – sklepy muszą tu we własnym zakresie zorganizować system, który pozwoli im sprawdzić czy podany numer należy rzeczywiście do klienta. Nie ma odgórnych regulacji, które np. dałyby przedsiębiorcom dostęp do bazy, którą posługuje się policja lub do dowolnego innego narzędzia ułatwiającego sprawdzanie wieku i tożsamości.
Nie wiesz jak kupować w sieci, aby Twoje dane nie trafiły w niepowołane ręce, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.