Co roku, wraz z nadejściem cieplejszych dni, wielu z nas dekoruje balkony kwiatami. Niestety miła dla oka ozdoba może być przyczyną niemiłych konsekwencji. Nasz balkon to bowiem miejsce, w którym nie wszystko nam wolno.
Kwiaty na balkonie a prawo
W Polsce nie istnieją przepisy regulujące kwestię ozdabiania balkonów kwiatami. Jest to raczej kwestia gustu. Niestety nieprzestrzeganie podstaw ostrożności może się na nas zemścić finansowo.
Przyjrzyjmy się bliżej art. 75 § 1 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nim: „Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”.
Z reguły latem rośliny domowe podlewa się raz w tygodniu, natomiast balkonowe 1–2 razy dziennie. Nadmiar wody z donic i skrzynek może zalać sąsiadów. Jeśli taki incydent zostanie zgłoszony policji lub straży miejskiej, grozi nam mandat.
Po umieszczeniu doniczek i skrzynek z kwiatami za barierką balkonu, lepiej upewnij się kilka razy, czy są one solidnie zamocowane. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której doniczki i skrzynki spadną na balkon sąsiadów albo przypadkowych przechodniów. To również raczej nie ujdzie nam na sucho.
Wewnętrzne regulacje dotyczące balkonów
Wspólnoty mieszkaniowe starają się przewidywać różne scenariusze i zawczasu minimalizować ryzyko konfliktów sąsiedzkich. W tym celu wprowadzają wewnętrzne regulacje dotyczące ozdabiania balkonów. W regulacjach umieszczają instrukcje dotyczące sposobu montowania skrzynek i donic z kwiatami. Przede wszystkim zwracają uwagę na to, aby były one solidnie zamocowane po wewnętrznej stronie balustrady. Dzięki temu nie będą zagrożeniem ani dla sąsiadów, ani dla mienia bądź przypadkowych przechodniów.
Na balkonie nie wolno ci dużo więcej
Nie tylko kwiaty na balkonie mogą być zarzewiem konfliktu. Przebywając na nim, lepiej nie słuchaj głośnej muzyki. Jeśli takie zachowanie będzie się powtarzać, podobnie jak w przypadku grillowania, możesz zostać obwiniony o immisję i ukarany.
Równie ważne są przepisy dotyczące bezpieczeństwa, zakazujące trzymania na balkonie rzeczy, które stanowią zagrożenie dla mieszkańców, ze względu na swoją łatwopalność lub potencjalne ryzyko wybuchu. Tę kwestię reguluje Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 roku dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Na balkonie nie wolno przechowywać m.in. butli z gazem, kanistrów z paliwem i rozpuszczalników.