Jeśli RPP obniży stopy procentowe – a wiele na to wskazuje – to zdolność kredytowa Polaków wzrośnie, co sprawi z kolei, że łatwiej będzie zaciągnąć zobowiązanie. To jednak nie jedyna dobra wiadomość dla osób, które planują wziąć kredyt w najbliższej przyszłości. Banki zamierzają bowiem kontynuować łagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla gospodarstw domowych i MSP.
Łagodniejsze kryteria udzielania kredytów. Będzie łatwiej zaciągnąć zobowiązanie
Narodowy Bank Polski przeprowadza regularnie ankiety dotyczące sytuacji na rynku kredytowym. Wnioski płynące z najnowszej ankiety są optymistyczne dla osób, które planują w najbliższym czasie zaciągnąć zobowiązanie.
Jak się okazuje, już w I kwartale banki złagodziły kryteria udzielania kredytów – przynajmniej dla sektora MŚP. Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, poprzednie kryteria zostały utrzymane, choć część warunków została złagodzona; mowa m.in. o niższych marżach kredytowych. Najłagodniej banki podeszły natomiast do kredytów konsumpcyjnych; w przypadku tego rodzaju zobowiązań zarówno i kryteria, i warunki zostały złagodzone już w poprzednim kwartale roku. Banki zwiększyły m.in. maksymalną kwotę kredytu konsumpcyjnego oraz, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, obniżyły marże kredytowe.
Co jednak z polityką banków w II kwartale? Jak można przeczytać w podsumowaniu ankiety,
W II kwartale 2025 r. banki zamierzają kontynuować łagodzenie kryteriów udzielania kredytów dla gospodarstw domowych i dla MSP, a w przypadku dużych przedsiębiorstw zaostrzyć dla kredytów krótkoterminowych. Oczekują wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, szczególnie na kredyty konsumpcyjne.
To oznacza, że niezależnie od tego, czy (i o ile) RPP obniży stopy procentowe, banki i tak powinny złagodzić kryteria kredytowe – można przypuszczać, że dotyczy to zarówno kredytów hipotecznych, jak i konsumpcyjnych. Dodatkowo na łagodniejsze kryteria będą mogły też liczyć firmy. Nieprzyjemnie zaskoczone mogą być natomiast duże przedsiębiorstwa; z ankiety wynika, że w II kwartale banki planują zaostrzenie standardów udzielania kredytów krótkoterminowych dla dużych firm. Nie zmienią się natomiast najprawdopodobniej kryteria dla kredytów długoterminowych.
Wyższy popyt na kredyty mieszkaniowe w kwietniu
W kontekście sytuacji na rynku kredytowym warto jednocześnie zauważyć, że w kwietniu – porównując do analogicznego okresu zeszłego roku – wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe. Z danych BIK wynika, że o 16,7 proc. wzrosła liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe r/r; o kredyt na zakup nieruchomości wnioskowało łącznie w kwietniu 35,64 tys. osób. Jak komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK,
Popyt na kredyt mieszkaniowy wydaje się budzić w oczekiwaniu na spadek stóp procentowych oraz spadki cen nieruchomości widoczne zwłaszcza na rynku wtórnym, które zachęcają do zakupu nieruchomości. Prawdziwym gamechangerem dla popytu będzie spadek stóp procentowych.
O tym, czy stopy procentowe zostaną ostatecznie obniżone, przekonamy się już dzisiaj.