Czy „Stairway to Heaven” to plagiat?

Gorące tematy Technologie Zagranica dołącz do dyskusji (40) 15.04.2016
Czy „Stairway to Heaven” to plagiat?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Pojawiło się oskarżenie, że legendarny utwór grupy Led Zeppelin pt. Stairway to Heaven to plagiat.

Są takie utwory muzyczne, które stały się hitami, ale nie jednego, czy dwóch sezonów, tylko weszły do kanonu piosenek lub melodii legendarnych. Można powiedzieć, że kolejne pokolenia wychowują się na nich, a dla wielu stają się inspiracją do sięgnięcia po instrument lub założenia zespołu. Podobnie jest w przypadku kilku utworów Led Zeppelin, ale ostatnio pojawiło się oskarżenie, że ich utwór Stairway to Heaven to plagiat.

Stairway to Heaven to plagiat?

Robert Plant i Jimmy Page zostali pozwami do sądu w Los Angeles przez powiernika zmarłego gitarzysty zespołu Spirit, Randy’ego Wolfe’a. Zarówno Spirit, jak i Led Zeppelin razem brały udział w kilku koncertach, w latach 1968 i 1969. Wolfe napisał i wykonywał wraz z zespołem podczas tych koncertów utwór „Taurus”, którego fragmenty wydają się niezwykle podobne do dźwięków w „Stairway to Heaven”.

Powiernik stwierdził, że podobieństwo jest na tyle duże, że nie może być mowy o przypadku i oskarżył muzyków Led Zeppelin o to, że utwór „Stairway to Heaven” to plagiat. Sędzia, który miał ocenić pozew, stwierdził, że faktycznie sporne fragmenty są podobne, ale aby w pełni ocenić, czy faktycznie doszło do splagiatowania powstałego kilkanaście miesięcy wcześniej utworu, potrzebna jest proces przed ławą przysięgłych.

Abyście sami mogli ocenić, czy fragmenty utworów faktycznie są podobne, uwolnimy Was od szukania ich w sieci. Poniżej możecie zapoznać się z nimi.

Spirit „Taurus”

Led Zeppelin „Stairway to Heaven”

Jeśli macie wątpliwości co do podobieństw, to jest jeszcze i takie porównanie, które postanowił zrobić TJR, gitarzysta, piosenkarz i autor.

Co sądzicie o tym sporze? Spadkobierca praw do utworu „Taurus” ma szanse na wielomilionowe zadośćuczynienie od Led Zeppelin?

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z naruszeniem praw autorskich, plagiatowaniem wszelkiego typu utworów, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.