Lekarze muszą wykonywać swoje obowiązki zawodowe z należytą starannością, a także stosować się do przepisów Kodeksu Etyki Lekarskiej. Niestety, często wielu z nich stosuje wszelkiego rodzaju alternatywne metody leczenia, które są nie tylko sprzeczne z przepisami, ale także mogą być niezwykle niebezpieczne dla każdego pacjenta. Całą sprawą zajęła się niedawno Rada Organizacji Pacjentów i Naczelna Rada Lekarska.
Lekarze często stosują metody leczenia, które zagrażają zdrowiu pacjentów
Serwis Prawo.pl zajął się problemem bezprawnych metod leczenia, które są stosowane wobec pacjentów. Rada Organizacji Pacjentów (ROP) skierowała niedawno pismo do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, w którym podnoszony jest problem alternatywnych metod leczenia, rozpowszechnionych wśród wielu lekarzy. Co ciekawe, tego typu leczenie jest stosowane przez lekarzy, którzy wcale nie ukrywają swoich danych osobowych, które można bez problemu odnaleźć w internecie. Problem jest poważny, gdyż dotyczy pacjentów, którzy trafiają do lekarza często w stanie skrajnej desperacji (np. podczas trwania choroby nowotworowej). Autorzy pisma apelują do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań w tej sprawie:
Oczekujemy, że samorząd lekarski, w dobrze rozumianym interesie własnym, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, a także w ramach dbałości o etykę środowiska zawodowego i godność zawodu lekarza, podejmie bez zbędnej zwłoki wszelkie możliwe działania, by ten niebezpieczny proceder zakończyć.
Apel ten spotkał się z szerokim odzewem środowiska lekarskiego, co zwiększa szanse na wyeliminowanie tego typu zachowań wśród lekarzy.
Wlewy witaminowe na nowotwory i źle dobierane leczenie boreliozy to tylko przykłady szkodliwych działań lekarzy
Lista alternatywnych metod leczenia, które są rozpowszechnione w branży medycznej, jest bardzo długa. Jaskrawymi przykładami są w tym wypadku terapie witaminami czy biorezonanse na nowotwory, lub długa i niepotrzebna antybiotykoterapia w przypadku pacjentów chorych na boreliozę, która w skrajnych wypadkach może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek czy ośrodkowego układu nerwowego. Oburzającym w tym wypadku jest fakt, że tego typu metody leczenia są przeprowadzane w placówkach służby zdrowia, w których pracuje wykształcona kadra medyczna.
Rzecznik Praw Pacjenta zajął się tego typu praktykami, a z jego postępowania wynika, że w 15 placówkach medycznych wykryte zostały nieprawidłowości, a w 13 z nich powiadomione zostały organy odpowiedzialności zbiorowej dla lekarzy. Eksperci informują także, że lekarz, który stosuje niedozwolone metody leczenia, może dopuszczać się ciężkiego przewinienia zawodowego,