Wkrótce w szkołach mogą zagościć nietypowe lekcje: miłości do zwierząt i przyrody. Zyskały one pozytywne opinie podczas pilotażowego projektu w Warszawie. To nowoczesne podejście ma uczyć dzieci o zwierzętach i kształtować emocjonalną inteligencję oraz empatię wśród najmłodszych. Taka lekcja w szkołach byłaby rewolucją.
Rozmowy o wprowadzeniu tego przedmiotu do szkół toczą się m.in. w Krakowie.
Prawdopodobnie taka lekcja trafi do krakowskich podstawówek
Pomysł na wprowadzenie takich lekcji padł już podczas kampanii Aleksandra Miszalskiego, obecnego prezydenta Krakowa. W sierpniu br. odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta z pomysłodawcami z Fundacji Serce Świata.
Tom Justyniarski to inicjator akcji i zarazem doświadczony pedagog. Mówi się o wprowadzeniu programu do klas II i III szkół podstawowych w Krakowie. To właśnie na tym etapie kształtują się wrażliwość i zainteresowanie dzieci otaczającym je światem. Dlatego warto wykorzystać moment i rozbudzić w nich ciekawość na dobre.
To nie będą typowe lekcje w szkole znane wszystkim, tutaj ma się dziać coś więcej
Lekcje miłości do zwierząt i przyrody nie będą tradycyjnie pojmowanymi zajęciami w sali lekcyjnej. Fundacja przewiduje, że program obejmie obok siedzenia w ławkach i potocznego wkuwania w szkole również warsztaty w terenie, w tym wizyty w schroniskach, lasach czy klinikach weterynaryjnych.
Kompleksowe podejście do tematu powinno umożliwić dzieciom pozyskanie wiedzy teoretycznej i przełożenie jej na praktykę w postaci relacji ze zwierzętami. Uczniowie będą mieli okazję nauczyć się współpracy, krytycznego myślenia oraz rozwinąć empatię przydatną w codziennych sytuacjach.
Program jest zgodny z misją Fundacji Serce Świata. Dąży ona do kształtowania społeczności pełnych miłości i szacunku do ludzi oraz zwierząt. Uczy dzieci, że są one integralną częścią ekosystemu, a zdrowy kontakt ludzi z naturą jest niezbędny do zachowania równowagi.
Czym skorupka za młodu nasiąknie… Taka lekcja w szkołach może zaszczepić miłość na całe życie
Wczesna zorganizowana edukacja o zwierzętach i przyrodzie może mieć ogromny wpływ na postawy ludzi. W ich nastoletnim oraz już dorosłym życiu. Dzięki takim lekcjom dzieci nauczą się nie tylko o gatunkach, ale również o odpowiedzialności, jaką pociąga za sobą opieka nad zwierzęciem.
Bez zrozumienia tego, że każde stworzenie zasługuje na miłość rozumianą w różny sposób, aczkolwiek zawsze podyktowaną nadrzędnie brakiem celowego wyrządzania krzywdy, nie mamy fundamentu do kształtowania prawidłowych relacji ze środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy. Budowanie wrażliwości u najmłodszych jest więc kluczowe dla przyszłości ekosystemu.