Bojkot sklepów rodziny Mulliez ma szansę iść jeszcze dalej – tego chcą organizacje pozarządowe. Ich zdaniem Leroy Merlin i Auchan są „wspólnikami w łamaniu praw człowieka”. Sprawa może otrzeć się nawet o inicjatywę działającą przy ONZ.
Leroy Merlin i Auchan „wspólnikami w łamaniu praw człowieka”
Bojkot konsumencki obu firm nadal trwa – chociaż nie wiadomo obecnie, czy efekty są tak imponujące, jak na początku. Wiadomo natomiast, że wciąż działa Stowarzyszenie Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin, organizowane są też demonstracje i pikiety. Teraz, jak podają wirtualnemedia.pl, dodatkowe działania postanowiły podjąć organizacje pozarządowe.
Oprócz wymienionego wyżej stowarzyszenia, organizacje takie jak m.in. Euromaidan-Warszawa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP, KOD czy Fundacja Strefa Zieleni chcą wykluczenia Leroy Merlin i Auchan z grona partnerów fundacji Global Compact Network, która działa przy ONZ. Inicjatywa ta promuje prawa człowieka i zrównoważony rozwój i zrzesza firmy, które zobowiązały się do przestrzegania najwyższych standardów dotyczących zarówno ochrony środowiska jak i przeciwdziałaniu korupcji czy przestrzegania praw człowieka. Jak nietrudno się domyślić, zdaniem części organizacji pozarządowych, zarówno Leroy Merlin jak i Auchan nie realizują celów wspomnianej inicjatywy. Firmy nie zaprzestały działalności w Rosji mimo napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dodatkowo – jak w przypadku Leroy Merlin – początkowo pojawiły się nawet plany ekspansji na rosyjskim rynku.
We wniosku do UN Global Compact organizacje pozarządowe wspomniane wyżej wskazały, że zarówno Leroy Merlin jak i Auchan łamią art. 2 inicjatywy Global Compact Network. Zgodnie z nim firmy członkowskie powinny zrobić wszystko, by nie być wspólnikiem w łamaniu praw człowieka. Jak wskazano we wniosku, podczas gdy ok. 750 mniejszych i większych firm wycofało się z Rosji lub zawiesiło działalność w tym kraju, LM i Auchan nie zrobiły nic – a wpływy do rosyjskiego budżetu z płaconych przez obie firmy podatków są imponujące. To, zdaniem organizacji, jest skrajnie niemoralne – zwłaszcza w połączeniu z tym, że firmy zaakceptowały swoją pozycję „łamistrajków” i pochwały w rosyjskich reżimowych mediach.
Koncerty i happeningi. Protesty będą przybierać nowe formy
Co ciekawe, to nie wszystko. Jak zapowiada Dominik Gąsiorowski z Ogólnopolskiego Bojkotu Leroy Merlin, protesty przeciw polityce obu sklepów będą przybierać nowe formy – prawdopodobnie z koncertami i happeningami włącznie. 7 maja ma odbyć się pierwsze wydarzenie artystyczne tego rodzaju („Make art, not war”) połączone ze specjalną konferencją sygnatariuszy pod sklepem LM przy Modlińskiej w Warszawie.