Linie lotnicze wprowadzają limit wagi dla stewardess. Kobiety, które go przekroczą, czeka „samodzielne odchudzanie”

Praca Zagranica Dołącz do dyskusji
Linie lotnicze wprowadzają limit wagi dla stewardess. Kobiety, które go przekroczą, czeka „samodzielne odchudzanie”

Chiński przewoźnik wprowadza nowe wytyczne dla swojego personelu. I nie, nie chodzi jedynie o ubiór czy wykształcenie. Tym razem firma zabrała się za… masę swoich pracowników. Od czerwca wprowadzono limit wagi stewardess, który ma być rygorystycznie przestrzegany.

Limit wagi stewardess według wzoru

Niestandardowe pomysły linii lotniczych to w sumie nic nowego. Choć co ciekawe, ostatnio wiele z nich dotyczy wagi. Czyżby w ten sposób przewoźnicy chcieli zredukować koszty paliwa lotniczego? Nie wiem, czy tędy prowadzi droga do sukcesu, ale może osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji mają więcej danych potwierdzających takie kroki. Najpierw pisaliśmy, że ważenie pasażerów może niedługo stać się codziennością amerykańskich linii lotniczych. Teraz do gry wkraczają chińskie linie lotnicze. One również będą ważyć, jednak personel pokładowy. I to w dodatku jedynie płci żeńskiej. Nie brzmi to jak klasyczny przykład dyskryminacji?

Dokładniej chodzi o prywatnego przewoźnika z Państwa Środka — firmę Hainan Airlines. Od czerwca bieżącego roku stewardessy pracujące dla linii lotniczych obowiązują nowe wytyczne dotyczące „kontroli wizerunku personelu pokładowego”. Najbardziej kontrowersyjny jest zapis, który ustanawia „standardową wagę” dla żeńskiego personelu pokładowego. Jest ona ustalana z prostego wzoru: aktualna waga – 110. Oznacza to, że dla kobiety o wzroście 160 cm „standardowa waga” wynosi 50 kg, natomiast dla stewardessy o wzroście 170 cm rośnie o 10 kg do 60 kg.

Surowe kary za nieprzestrzeganie limitu

Oprócz limitu wagi stewardesszostały wprowadzone normy przekroczeń. I tak kobieta, której waga będzie wynosiła od 5 do 10 procent więcej, niż jej „standardowa waga”, będzie musiała poddać się „samodzielnemu odchudzaniu”. Ten proces będzie trwał 30 dni, a przed jego zakończeniem konieczne będzie odbycie ewaluacji. Składać się na nią będzie samoocena, ważenie oraz ocena trzyosobowego panelu. Oczywiście stewardessa będzie musiała stawić się w mundurze.

Co w przypadku większego przekroczenia „standardowej wagi”? Chiński przewoźnik w takiej sytuacji podejmuje decyzję o „natychmiastowym zawieszeniu w lotach w celu zmniejszenia wagi”. Na ten moment nie wiadomo, ile czasu otrzymają stewardessy na zrzucenie „zbędnych” kilogramów. Warto jednak wspomnieć, że nawet jak na chińskie standardy jest to prawo niezwykle dyskryminujące. Według lokalnych prawników przepisy są „nielegalne i nierozsądne”, a wręcz sugerują dyskryminację pracowników ze względu na płeć.

Co ciekawe według Skytrax Hainan Airlines to jedyne chińskie 5-gwiazdkowe linie lotnicze. Wysokie noty zbiera w szczególności ich personel pokładowy za najwyższe standardy obsługi i świetną znajomość języków obcych. Nie ma tam żadnego słowa o wadze stewardess…