Oprocentowanie na poziomie 8 proc. tylko w Credit Agricole i Raiffeisen Digital Bank. Dobry czas na założenie lokaty już minął

Finanse Dołącz do dyskusji
Oprocentowanie na poziomie 8 proc. tylko w Credit Agricole i Raiffeisen Digital Bank. Dobry czas na założenie lokaty już minął

Oprocentowanie lokat sukcesywnie spada – i to już od 10 miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że ten, kto miał zamiar założyć lokatę, ale jeszcze tego nie zrobił, może mieć pretensje tylko do siebie. Obecnie tylko jeden bank umożliwia założenie lokaty na 8 proc.; reszta ofert jest znacznie mniej atrakcyjna.

Lokata na 8 proc. tylko w Credit Agricole. Oferta pozostałych banków jest już skromniejsza

Jak zwraca uwagę Bartosz Turek, główny analityk HREIT, październik był kolejnym miesiącem złych informacji dla tych, którzy chcą jak najwięcej oszczędzać. Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 6,08 proc. Tymczasem jeszcze w sierpniu br. średnie oprocentowanie było bardzo blisko 7 proc. Najgwałtowniejsze zmiany miały miejsce we wrześniu – co nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że to właśnie wtedy Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych – i to znacznie dalej idącą, niż prognozował to rynek.

Obecnie lokata na 8 proc. dostępna jest tylko w jednym banku – i jest nim Credit Agricole. Promocja trwa od września i mogą z niej skorzystać osoby, które otworzą konto w banku Credit Agricole. Na lokacie na 8 proc. można ulokować maksymalnie 50 tys. zł na 180 dni – a w dodatku należy spełnić dodatkowe warunki, takie jak logowanie do aplikacji mobilnej, zgoda na kontakty marketingowe i wykonywanie co najmniej 10 transakcji miesięcznie kartą lub BLIK-iem.

Pozostałe lokaty są już oprocentowane na poziomie 6-7 proc.; na przykład „Lokata Witaj” w Nest Banku jest oprocentowania na 7,10 proc., przy czym można na nią wpłacić jedynie… 25 tys. zł.

w wielu wypadkach klienci muszą również spełniać dodatkowe wymagania. Tym samym wydaje się, że najlepszy czas na założenie lokaty już minął – ale jeśli ktoś nadal chciałby skorzystać z tej formy lokowania pieniędzy, to powinien się pospieszyć, ponieważ oprocentowanie depozytów prawdopodobnie nadal będzie spadać. Wiele zależy oczywiście od dalszych decyzji RPP (i nie tylko), jednak można przypuszczać, że wysokie oprocentowanie lokat nie wróci już tak szybko.

Pozostają jeszcze konta oszczędnościowe. 8 proc. w Raiffeisen Digital Bank

Alternatywą dla lokaty może być konto oszczędnościowe. Konto z oprocentowaniem na poziomie 8 proc. proponuje m.in. Raiffeisen Digital Bank; promocyjne oprocentowanie obowiązuje do 30 grudnia 2023 r., a na konto oszczędnościowe można wpłacić maksymalnie 200 tys. zł. Oprocentowanie kont oszczędnościowych w innych bankach nie robi już jednak zbyt dużego wrażenia, choć na uwagę zasługuje jeszcze Rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku (7 proc., maksymalna wpłata – 150 tys. zł) czy Konto Oszczędnościowe w Pekao S.A. (7 proc., maksymalnie 100 tys. zł, 5 miesięcy).

W większości wypadków klienci muszą dodatkowo pamiętać o spełnieniu różnych wymagań. Oferta banków nie jest zatem tak atrakcyjna jak jeszcze zaledwie 3-4 miesiące temu. Bardzo możliwe jednak, że oprocentowanie depozytów spadnie jeszcze w kolejnych miesiącach, dlatego być może warto się pospieszyć – i skorzystać z aktualnych ofert.