Przedsiębiorcy, którzy chcą korzystać z małego ZUS-u plus w 2021, musieli złożyć odpowiednie wnioski do 1 lutego. To jednak nie jedyny warunek, by móc płacić niższe składki – konieczne jest również wysłanie odpowiednich dokumentów rozliczeniowych. Na to z kolei zostało już mało czasu.
Mały ZUS plus 2021 – dodatkowy warunek do spełnienia
Mały ZUS plus 2021 jest szansą dla przedsiębiorców o niższych przychodach na płacenie niższych składek. Aby móc skorzystać z ulgi, trzeba było w 2020 r. prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a uzyskany przychód nie mógł przekroczyć 120 tys. zł w ciągu roku (jeśli przedsiębiorca prowadził działalność tylko przez część roku, to limit przychodu jest proporcjonalnie niższy). Jednocześnie do ulgi nie mogli zgłosić się przedsiębiorcy, którzy są nadal uprawnieni do korzystania z preferencyjnych składek – a także prowadzący JDG, ale podlegający ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a które jednocześnie nie korzystały z ulgi w poprzednim roku, musiały zgłosić się do małego ZUS-u do 1 lutego. Należało najpierw wyrejestrować się z ZUS, a następnie – dokonać ponownego zgłoszenia na odpowiednim formularzu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednak, że mały ZUS plus w 2021 to jeszcze jeden, dodatkowy warunek do spełnienia – chodzi o złożenie dokumentów rozliczeniowych. Mowa o dokumentach DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II – z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. Termin złożenia dokumentów rozliczeniowych różni się w zależności od tego, czy osoba fizyczna prowadząca działalność odprowadza składki jedynie za siebie, czy też nie. Jeśli tak – dokumenty rozliczeniowe należy złożyć do 10 lutego. Jeśli jednak odprowadza składki także za inne osoby, dokumenty musi złożyć do 15 lutego.
Niższe składki ZUS w 2021 mogą być ratunkiem dla części przedsiębiorców. Ale można było pójść o krok dalej
W związku z pandemią koronawirusa i złą sytuacją wielu polskich firm należy się spodziewać, że w tym roku rekordowo dużo firm zdecyduje się na skorzystanie z ulgi. Wydaje się jednak, że w dobie pandemii rząd mógł zdecydować się nie tylko na wprowadzenie zwolnienia ze składek ZUS czy kontynuowania ulgi mały ZUS plus, ale także – na dobrowolne składki ZUS dla przedsiębiorców, chociażby na okres trwania pandemii. Z takiego rozwiązania zapewne skorzystałoby znacznie więcej firm, które obecnie – z różnych powodów – nie mogą ubiegać się o pomoc z ZUS w ramach tarcz antykryzysowych.