Część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą może ubiegać się o płacenie niższych składek ZUS w ramach małego ZUS-u plus. Ci, którzy spełniają warunki umożliwiające im skorzystanie z ulgi będą musieli się jednak pospieszyć – i dokonać odpowiednich czynności już w przyszłym miesiącu.
Mały ZUS plus w 2021 r. Kto może skorzystać i na jakich zasadach?
Nie wszyscy przedsiębiorcy – nawet po zakończeniu okresu preferencyjnych składek ZUS – muszą płacić później pełne składki ZUS. Część może skorzystać z ulgi w postaci małego ZUS-u plus. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak przypomina, że przedsiębiorcy spełniający odpowiednie warunki mogą wnioskować o mały ZUS plus w 2021 r. przez cały styczeń przyszłego roku. Muszą jednak pamiętać, by dokumenty zgłoszeniowe złożyć najpóźniej do 1 lutego (ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę – stąd jednodniowe wydłużenie terminu na złożenie dokumentów. Jak stwierdził w rozmowie z ISBnews, w zeszłym roku z tego rozwiązania skorzystało ponad 280 tys. firm. Jego zdaniem ta liczba utrzyma się w przyszłym roku na zbliżonym poziomie.
Kto zatem może liczyć na mały ZUS plus w 2021 r.? Warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi nie uległy zmianie. Po pierwsze – o płacenie niższych składek ZUS mogą starać się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, którzy w roku poprzedzającym złożenie deklaracji prowadzili działalność co najmniej przez 60 dni. Oprócz tego ich przychód w poprzednim roku nie mógł przekroczyć 120 tys. zł (czyli w tym wypadku – za rok 2020). Oczywiście warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca prowadził działalność tylko przez część roku, to limit uzyskanych przychodów jest proporcjonalnie niższy
Ponadto skorzystanie z ulgi jest możliwe, jeśli przedsiębiorca nie łączył zwolnienia z VAT z opłacaniem karty podatkowej oraz nie podlegał ubezpieczeniom z tytułu innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Czyli – jeśli nie był np. wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej czy jednoosobowej spółki z.o.o. Z małego ZUS-u plus nie mogą też skorzystać przedsiębiorcy, którzy świadczyli na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, które świadczyli też na podstawie umowy o pracę – w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Co istotne, o mały ZUS plus w 2021 r. nie mogą też ubiegać się ci, którzy spełniają warunki do korzystania z preferencyjnych składek.
Jak zgłosić się do małego ZUS-u plus?
Jeśli przedsiębiorca nie korzystał w 2020 r. z małego ZUS-u plus, musi w pierwszej kolejności dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA (z kodem 600, jeśli chodzi o przyczynę wyrejestrowania). Następnie musi ponownie zgłosić się do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA/ZZA – z odpowiednim kodem (05 90 lub 05 92).
Z kolei jeśli przedsiębiorca już w 2020 r. korzystał z małego ZUS-u plus i nadal chce (i może) to robić, nie musi dokonywać żadnych dodatkowych czynności.
Uwaga: podstawa wymiaru składek ZUS w ramach małego ZUS-u plus jest liczona indywidualnie, w zależności od kwoty dochodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Podstawa składki nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r. oraz nie może być wyższa nić 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w danym roku.
Niższe składki ZUS w ramach małego ZUS-u plus można płacić przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.