Rzecznik MZ odpowiada, co z maseczkami podczas uprawiania sportu. A co z obowiązkiem zakrywania nosa i ust w lesie czy na plaży?

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (145)
Rzecznik MZ odpowiada, co z maseczkami podczas uprawiania sportu. A co z obowiązkiem zakrywania nosa i ust w lesie czy na plaży?

Pojutrze, 10 października, na terenie całej Polski (z wyjątkiem czerwonych stref) zaczną obowiązywać takie same obostrzenia jak dotychczas obowiązywały wyłącznie w żółtych strefach. To oznacza, że wróci ogólnokrajowy obowiązek noszenia maseczek. Z tego względu nasuwa się pytanie – czy trzeba nosić maseczki w lesie? Albo podczas uprawiania sportu?

Czy trzeba nosić maseczki w lesie?

Na początku pandemii wprowadzanie obostrzeń wiązało się z dużym chaosem interpretacyjnym – przez jakiś czas głównym źródłem nowych restrykcji były (jakkolwiek to nie brzmi) konferencje prasowe i twitty premiera czy Ministerstwa Zdrowia. Na wczorajszej konferencji ogłoszono częściowy powrót do ogólnokrajowych obostrzeń – cała Polska znajdzie się w strefie żółtej od 10 października (z wyłączeniem powiatów, które trafią do strefy czerwonej).

Niektórzy mogą się zatem zastanawiać na przykład, czy trzeba będzie nosić maseczki w lesie – skoro, jak to ujmują rządzący, będzie nakaz noszenia maseczek na „świeżym powietrzu”, czyli generalnie – w przestrzeni publicznej. Dobra informacja jest jednak taka, że zarówno lasy, jak i wszelkiego rodzaju parki, zieleńce, a także plaże, będą prawdopodobnie wyłączone z wykazu miejsc, w których maseczki nosić trzeba. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia – ostatecznie będzie można to potwierdzić jednak dopiero, gdy rozporządzenie wejdzie w życie i dostępny będzie pełny tekst dokumentu. Jak jednak możemy przeczytać w rubryce „Istota rozwiązań ujętych w projekcie”,

Zwolniono z obowiązku zakrywania ust i nosa nie tylko na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że jest to zmiana w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Czy trzeba nosić maseczki podczas uprawiania sportu?

Drugim pytaniem, jakie może się nasuwać, jest to, czy trzeba nosić maseczki podczas uprawiania sportu. Teoretycznie na stronie rządowej można znaleźć informację, że już teraz maseczki podczas uprawiania sportu nie są obowiązkowe. Prawdopodobnie tak będzie i po 10 października – potwierdza to rzecznik MZ dla portalu Naszosie.pl. Tym samym biegacze czy osoby jeżdżące na rowerze najpewniej nie będą miały obowiązku noszenia maseczki.

Oczywiście rozważania nad tym, czy trzeba nosić maseczki w lesie lub podczas uprawiania sportu to jedna kwestia – druga dotyczy samej legalności zakazu, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach Bezprawnika.