mBank podniósł opłaty, ale tylko Polakom. Teraz tłumaczy, że musiał to zrobić

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
mBank podniósł opłaty, ale tylko Polakom. Teraz tłumaczy, że musiał to zrobić

O tym, że mBank zdecydował się podnieść wiele opłat dla swoich klientów, wiadomo od jakiegoś czasu. Jednak niedawno okazało się, że nie wszyscy klienci zapłacą więcej m.in. za wypłatę gotówki za bankomatów. Nowy cennik nie obejmuje na przykład ukraińskich klientów banku. Po wyjściu na jaw tej sprawy huczeć zaczął oczywiście serwis Wykop, a przedstawiciele mBanku odnieśli się do sprawy na łamach serwisu WP.

Wyższe opłaty – tak, ale dla Polaków. Ukraińcy jak na razie nie zapłacą ani złotówki więcej

Podwyżka opłat w mBanku weszła w życie 3 kwietnia. Po tym, jak wielu klientów zaczęło dopytywać o to, dlaczego ukraińscy użytkownicy banku nie zapłacą więcej za usługi, do sprawy odnieśli się przedstawiciele mBanku. Na łamach serwisu WP tłumaczyli, że takie są przepisy i bank musi się do nich stosować. Do całej sprawy odnosiła się dla WP Finanse Emilia Kasperczak, Ekspertka ds. relacji z mediami w mBanku:

Różnice te mają uwarunkowanie prawne. W marcu 2022 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zalecenie w sprawie usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy. Wynika z niego, by w przypadku rachunków dla tej grupy klientów nie pobierać żadnych opłat.

Rachunki klientów z Ukrainy są prowadzone na zasadach zbieżnych z tymi, które obowiązują w przypadku Podstawowych Rachunków Płatniczych

Oburzenie wielu klientów było zasadne, ale bank odpierał zarzuty, gdyż działał na zasadach, ustanowionych 22 lutego 2024 r. Wtedy to, ówczesny rząd uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która obowiązuje do dzisiaj. Bank informował, że po 30 czerwca wszyscy klienci (także ci, pochodzący z Ukrainy), będą dostawali propozycję przejścia na standardową taryfę bankową.

Zmiany opłat w mBanku dotyczą szeregu usług. Wielu klientów nie jest zadowolonych z podwyżek

Jedną z najważniejszych zmian w cenniku jest podniesienie minimalnej kwoty wypłaty z bankomatów mBanku i Planetcash – do tej pory wynosiła ona 100zł, w tej chwili jest to 300zł. Opłata zostanie pobrana także podczas dokonywania transakcji w bankomatach Euronet. Wzrosty opłat dotyczą także użytkowania konta eKonta osobistego – z 7 do 10 złotych miesięcznie.

Dużo emocji wzbudziła także podwyżka opłat za korzystanie z BLIK-a w bankomatach – od 4 czerwca 2024 r. klienci muszą przygotować się na wprowadzenie opłaty za korzystanie z bankomatu przy pomocy znanego systemu płatności mobilnych. Jednak płatności BLIK-iem w aplikacji i na stronie pozostaną jak na razie darmowe.