Jednak nie można powierzyć organizacji Mundialu wielbłądom na pustyni. Michel Platini zatrzymany z powodu Katar 2022

Zagranica Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (80)
Jednak nie można powierzyć organizacji Mundialu wielbłądom na pustyni. Michel Platini zatrzymany z powodu Katar 2022

Pewien polityk zwykł mawiać, że „zawsze się trochę gwałci”. W przypadku organizacji dużych sportowych imprez „zawsze się trochę bierze do kieszeni”.

Jak podaje Independent, Michel Platini został zatrzymany w związku z organizacją Mistrzostw Świata w Katarze, które chyba nawet pomimo tego faktu i tak odbędą się w 2022 roku. Zawsze się trochę korumpuje, a w branży wielokrotnie da się słyszeć, że Polska nie zobaczyłaby na swoje niewinne oczy Euro 2012, gdyby nie hojność ukraińskich oligarchów.

Katar 2022, czyli największa przewałka w historii futbolu

No, ale przy Katar 2022 to już przesadzili. Jeśli chodzi o rzeczy niezbędne do organizacji wielkiego piłkarskiego turnieju, Katar ma: pieniądze i (być może) łapówki. Nie ma natomiast: kibiców, infrastruktury, futbolowej kultury, położenia geograficznego, bezpiecznego sąsiedztwa, a nade wszystko: klimatu.

Doszło nawet do tego, że turniej po raz pierwszy w historii nie będzie rozgrywany po zakończeniu sezonu, latem. Nie, zostanie rozegrany w samym środku sezonu, zimą, w okolicach Bożego Narodzenia 2022. Wszystko dlatego, że ktoś postanowił sprzedać turniej do kraju, który jest przede wszystkim rozgrzaną pustynią, a zdezorganizowanie całej ligi angielskiej, włoskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, polskiej, a także Ligi Mistrzów, jest warte trudu, bo dzięki temu sprytnemu zabiegowi piłkarze będą grali nie w 50, a tylko w 45 stopniach Celsjusza.

Komentując wczoraj zarobki piłkarek, przyznałem Wam się do tego, że jestem dużym fanem gry Football Manager. No i ta gra przez kilka ostatnich lat odwoływała turniej z 2022 roku w Katarze „decyzją władz piłkarskich” przenosząc go w ostatniej chwili w jakieś cywilizowane miejsce. Obawiam się jednak, że w tym wypadku fikcja wyprzedza rzeczywistość.

Michel Platini zatrzymany

Cieszy mnie jednak, że rozpoczęło się ewentualnie polowanie na osoby odpowiedzialne za ten nie tylko Katar, co całego raka trawiącego światową piłkę. Michel Platini został zatrzymany dziś rano w Nanterre, zachodniej dzielnicy Paryża, w ramach śledztwa związanego z korupcją przy organizacji World Cup 2022. Platini był prezydentem UEFA w latach 2007-2016, ale swój urząd opuszczał w atmosferze skandalu, został zawieszony przez FIFA na 4 lata za przyjęcie znaczących środków finansowych od innego działacza FIFA, Seppa Blattera.

Niestety, nie wydaje się prawdopodobne, by turniej w Katarze został przeniesiony do innego kraju, nawet pomimo ewentualnej wykrycia twardych i licznych dowodów korupcji.