UOKiK wszczął postępowanie wobec firmy Microsoft – powodem jest polityka prywatności związana z Windows 10.
Windows 10 jest systemem operacyjnym, który od wielu miesięcy jest bardzo mocno promowany przez firmę Microsoft. Jest on instalowany w nowych komputerach, laptopach, wielu telefonach czy tabletach. UOKiK wziął go pod lupę, gdyż stwierdzono, że informacje na temat gromadzenia i przetwarzania danych osobowych użytkowników nie są do końca jasne.
O tym, że niemal każdy system operacyjny, przeglądarki, usługi, aplikacje i inne elementy oprogramowania zbierają dane o użytkownikach, wie chyba większość z nas. Firmy wykorzystują te informacje w różnym celu. Niektóre wręcz przesadzają, a jednym z przykładów jest choćby filtr do zdjęć Prisma, który w ostatnim czasie zrobił prawdziwą furorę.
Regulaminy, w których można doczytać, jakie dane są zbierane, często przerażają, ale te dokumenty napisane są takim językiem i są tak długie, że niewiele osób je czyta, a jeszcze mniej je rozumie. Nie mniej większość z internautów godzi się na nie, gdyż chce używać danego programu, aplikacji, filtra, etc. Takie ślepe działanie ośmieszyli twórcy kreskówki South Park w odcinku „HUMANCENTiPAD” – polecam wszystkim, którzy nie czytają regulaminów.
Microsoft podpadł UOKiKowi, gdyż w zapisach umieszczonych w licencjach i regulaminach są niejasne informacje mówiące o celu zbierania danych o użytkownikach i ich dalszym wykorzystaniu w systemie Windows 10. UOKiK chce sprawdzić, czy mimo zawikłanych licencji, firma przestrzega w Polsce prawa dotyczącego prywatności użytkowników. Czy dane te nie są zbierane ponad miarę i czy nie są wysyłane poza granice kraju.
Co ciekawe, do sprawdzenia działań Microsoftu zabrało się także GIODO. Chodzi między innymi o to, że przy zwykłej instalacji systemu ma się możliwość wyłączenia niektórych ważnych systemów śledzenia poczynań użytkownika, ale przy wyborze instalacji ekspresowej, możliwość ta się nie pojawia.
Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że Windows 10 wraz z licencjami i regulaminem są zgodne z polskim prawem. Czy jest to prawdą, okaże się po zakończeniu postępowań UOKiK i GIODO.
Jeśli masz problemy związane z naruszeniem prywatności, handlem danymi, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.