Wejście do branży IT zaczyna graniczyć z cudem. Ale jest i dobra wiadomość

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
Wejście do branży IT zaczyna graniczyć z cudem. Ale jest i dobra wiadomość

Co roku wiele osób, nie tylko tych zaraz po studiach, próbuje rozpocząć swoją karierę zawodową w branży IT. Niestety, z roku na rok staje się to coraz trudniejsze – liczba ofert skierowanych do juniorów maleje, a przebicie się przez rekrutacyjne sito trwa niekiedy wiele miesięcy.

Mniej ofert pracy dla juniorów z branży IT

Z raportu „Co z tym Eldorado? Zarobki i oczekiwania branży IT 2024/2025” autorstwa Just Join IT oraz N-ix wynika, że osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży IT, muszą liczyć się ze sporymi trudnościami. Liczba ofert skierowana do juniorów stanowi tylko niewielki odsetek w porównaniu ze wszystkimi ofertami z branży IT, bo zaledwie 4,79 proc.; w 2023 r. udział ofert na najniższe stanowiska był zresztą niewiele wyższy i wyniósł 5,38 proc. Trudna sytuacja dla osób wchodzących do branży utrzymuje się zatem od jakiegoś czasu – i niestety nic nie wskazuje na to, by miała polepszyć się w kolejnych miesiącach. Jak twierdzi na łamach pulshr.pl dr inż Krzysztof Rychlicki-Kicior, partner w Makimo i ekspert SoDA,

Po pandemicznym okresie dynamicznych wzrostów przyszło spowolnienie, a wraz z nim fale zwolnień w USA i krajach Europy Zachodniej, co przełożyło się też na mniejsze zapotrzebowanie na usługi IT w krajach takich, jak Polska. O ile doświadczeni i samodzielni pracownicy, często dysponujący szerokimi kompetencjami i umiejętnością szybkiego dopasowania do zmieniającego się rynku, poradzili sobie w nowej rzeczywistości, o tyle juniorzy – często nieposiadający tych przymiotów

Problemów jest zresztą więcej. Jak wskazuje ekspert, na sytuację juniorów wpływa też rozwój sztucznej inteligencji. Dzięki AI firmy mogą automatyzować pewne procesy i czynności, które nie wymagają zbyt dużego stopnia zaawansowania; wcześniej było to w głównej mierze zadanie juniorów, stawiających pierwsze kroki w branży. Jeszcze innym powodem może być pewna niechęć firm do zatrudniania osób początkujących ze względu na fakt, że wiąże się to z koniecznością zapewnienia mu szerokich możliwości rozwoju (również w perspektywie długodystansowej), co w przypadku branży IT bywa znacznie bardziej wymagającym zadaniem dla firm.

Mniej ofert pracy, ale wyższe zarobki

Jeśli jednak komuś uda się wejść do branży IT, to nie powinien raczej narzekać na zarobki; okazuje się bowiem, że wynagrodzenia dla juniorów w większości przypadków wzrosły. Z przytoczonego wcześniej raportu wynika, że juniorzy na UoP zarabiali średnio 7800 zł brutto w 2024 r., natomiast na B2B – 9125 zł. W obu przypadkach odnotowano wzrost średnich wynagrodzeń względem 2023 r., odpowiednio o 4 i 7,35 proc.