Mój Prąd 6.0 coraz bliżej. Wiadomo już, kiedy ruszy nabór wniosków i co się może zmienić

Energetyka Finanse Środowisko Dołącz do dyskusji
Mój Prąd 6.0 coraz bliżej. Wiadomo już, kiedy ruszy nabór wniosków i co się może zmienić

Program „Mój Prąd” cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które chcą uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki i magazynów energii. Wiadomo już, kiedy wystartuje Mój Prąd 6.0. Co istotne, w nowej edycji programu będą pewne zmiany. 

Mój Prąd 6.0 ma wystartować już w II kwartale 2024 r.

W ramach programu Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynów ciepła i magazynów energii elektrycznej. Nabór wniosków do ostatniej edycji programu (Mój Prąd 5.0) został zamknięty przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jeszcze w grudniu zeszłego roku. Teraz jednak serwis Globenergia uzyskał informację, że kolejna edycja programu, czyli Mój Prąd 6.0, ma najprawdopodobniej wystartować już w II kwartale 2024 r.

Co jednak istotne, osoby, które już chciałyby zamontować instalację fotowoltaiczną, nie muszą czekać na otwarcie nowego naboru, by ruszyć z inwestycją; okres kwalifikowalności kosztów biegnie bowiem od momentu zakończenia naboru wniosków do poprzedniej edycji programu. Jak informuje muratorplus.pl, Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreśla, że wnioskodawcy, którzy zamontowali instalacje fotowoltaiczne po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o dofinansowanie – warunek jest jednak taki, że spełnią wymagania dla nowego naboru wniosków. Sęk w tym, że warunki programu najprawdopodobniej zmienią się w tym roku.

Mój Prąd 6.0 prawdopodobnie będzie miał niższy budżet. A to rodzi kolejne problemy

Po pierwsze, na Mój Prąd 6.0 ma być przeznaczone, według wstępnych założeń, 400 mln zł – czyli znacznie mniej niż na poprzednią edycję, której budżet wynosił 950 mln zł. Na razie ostateczny budżet szóstej edycji programu nie jest przesądzony; być może może, pod wpływem zainteresowania inwestorów, zostanie on zwiększony. Bardziej niepokojące jest jednak to, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma rozważać zmiany dotyczące dofinansowania magazynów energii. jak informuje Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska,

Podstawą udzielenia dofinansowania jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Niemniej jednak, trwają rozmowy i uzgodnienia czy będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do magazynu energii dla wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na ostateczne informacje należy poczekać do momentu opublikowania ogólnych założeń programu.

Ograniczenia w szóstej edycji programu z pewnością nie spodobałyby się sporej grupie inwestorów – zwłaszcza że posiadanie magazynu energii jest kluczowe dla wielu posiadaczy fotowoltaiki (szczególnie dla tych, którzy rozliczają się w systemie net-billingowym).

Ostateczne założenia programu Mój Prąd 6.0 zostaną podane prawdopodobnie na krótko przed startem nowego naboru wniosków.