Bywają w życiu momenty, kiedy małżeństwo nie widzi już wspólnej przyszłości, ale mimo to próbuje ratować związek, aby nie żałować podjętej decyzji. Wówczas para często decyduje się na separację małżeńską.
Separacja małżeńska – co warto o niej wiedzieć?
Pary często podejmują decyzję o separacji małżeńskiej, aby pomyśleć czy ich wspólne życie ma sens. W wielu przypadkach dochodzi później do rozwodu, lecz bywa też tak, że małżeństwo zostaje uratowane. Sąd orzeka separację, kiedy doszło do kompletnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jednakże nie zrobi tego, jeśli orzeczenie będzie niezgodne z zasadami współżycia społecznego bądź ucierpiałyby wtedy małoletnie dzieci małżonków. Orzeczenie zawiera informację o winie danej osoby. Za rozkład pożycia może odpowiadać jeden małżonek, obydwoje bądź separacja jest ogłaszana bez winy żadnej ze stron.
Osoby będące w separacji nie mogą wziąć ślubu z innymi partnerami. Poza tym małżonkowie muszą sobie pomagać, czyli zapewniać środki utrzymania. Separacja wyklucza również możliwość dziedziczenia i prawo do zachowku. Jej skutkiem bywa też rozdzielność majątkowa. Każda osoba musi określić swoje miejsce zamieszkania w trakcie separacji i podzielić się kosztami utrzymania, jeśli małżeństwo nadal mieszka razem.
Jak złożyć wniosek o separację małżeńską?
Aby uzyskać separację formalną, małżeństwo musi złożyć wniosek do sądu okręgowego. Jeśli chce tego jedna osoba, powinna przedstawić żądanie z pozwem. Jeżeli para nie ma wspólnych dzieci, sytuacja jest prostsza. Często sąd już na pierwszej rozprawie orzeka o separacji. W przeciwnym wypadku decyduje o podziale władzy rodzicielskiej i rozłożeniu kosztów opieki nad dziećmi. Warto wiedzieć, że w takim wniosku muszą być podane argumenty poparte dowodami, po zapoznaniu z którymi sąd miałby orzec separację. W tym celu można skorzystać z pomocy radcy prawnego. W przypadku, jeśli małżonkowie zdecydują się jednak o zniesieniu separacji, także muszą złożyć wniosek do sądu.
Wiele osób zastanawia się też nad różnicą między separacją a rozwodem, aby podjąć jakąś decyzję. Albowiem:
- Rozwód to ostateczne rozwiązanie małżeństwa, separacja jest orzekana.
- Rozwodu nie można cofnąć, a orzeczenie sądu można zmienić.
- W przypadku rozwodu następuje trwały rozpad pożycia małżeńskiego, a separacji – zupełny.
Dlatego należy pamiętać o tym, aby dobrze zastanowić się nad sensem swojego postanowienia. Trzeba przemyśleć, na jaki krok się zdecydować i jakie to przyniesie skutki dla funkcjonowania całej rodziny. Separacja może być dobrym pomysłem, kiedy nachodzą wątpliwości, co do dalszego wspólnego pożycia, a rozwód nie jest jeszcze brany pod uwagę.