Skorzystanie z urlopu wychowawczego większości osób kojarzy się przede wszystkim z brakiem wynagrodzenia. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak niejedyne. Warto sprawdzić, co przysługuje w tym okresie. Sprawdź, czy można dostać chorobowe na urlopie wychowawczym.
Czym jest urlop wychowawczy?
W zeszłym miesiącu na łamach bezprawnika pisaliśmy o wyliczeniu podstawy do wypłaty wynagrodzenia w przypadku ciąży na urlopie wychowawczym. Dziś na tapet bierzemy możliwość skorzystania ze zwolnienia chorobowego właśnie podczas korzystania z urlopu wychowawczego. Jest to prawo, które nabywają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę przez co najmniej sześć miesięcy. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec, a jego wymiar to 36 miesięcy. W tym czasie pracownik ma opłacane składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. Jednak nie jest uprawniony do otrzymywania wynagrodzenia w żadnej wysokości.
Chorobowe na urlopie wychowawczym. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?
Odpowiedź na pytanie, czy można przejść na zwolnienie chorobowe na urlopie wychowawczym, została niejako udzielona w przedostatnim zdaniu pierwszego akapitu. W tym pracodawca nie opłaca składek chorobowych. To właśnie ten element jest niezbędny, by uzyskać zasiłek chorobowy. Taka sytuacja w przypadku kilkudniowej niedyspozycji raczej uniemożliwia przejście z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie. Jednak w sytuacji, gdy kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym chce skorzystać z L4 ze względu na ciążę, możliwe są dwa wyjścia.
Jak przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie?
Pierwsze rozwiązanie to pozostanie na urlopie wychowawczym i przejście na zwolnienie lekarskie po jego zakończeniu W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego sprawia, że nie ma ona prawa do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje jej jedynie możliwość skorzystania z zasiłku macierzyńskiego.
Druga opcja wydaje się być znacznie korzystniejsza dla kobiety w ciąży i dotyczy skrócenia okresu urlopu wychowawczego. Można to zrobić w każdym momencie uzyskując zgodę prawodawcy, lub po jego zawiadomieniu. W tej drugiej sytuacji wystarczy zachować 30-dniowy termin przed podjęciem pracy. Pierwszy dzień po powrocie do pracy powinien być także pierwszym, w którym złożymy zwolnienie chorobowe z odpowiednim kodem „B”.