Kredytobiorcy borykają się z podwyżkami rat kredytów – a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach RPP nadal będzie podnosić stopy procentowe. W dodatku lokaty w bankach nadal mają stosunkowo niskie oprocentowanie, co oznacza, że osoby, które mają pewne oszczędności – ale nie na tyle duże, by je w coś inwestować – nie mają zbyt dużego pola do manewru. W takiej sytuacji pewnym rozwiązaniem może być nadpłata kredytu hipotecznego, która jest jednocześnie sposobem na zmniejszenie kosztów kredytu.
Nadpłata kredytu hipotecznego może być w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem
Analitycy i ekonomiści właściwie nie mają wątpliwości – czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych. Zdaniem ekspertów cykl podwyżek może zakończyć się dopiero, gdy główna stopa referencyjna NBP osiągnie poziom 4 proc. Na razie jest to poziom 2,25 proc. Dla kredytobiorców to zatem zła wiadomość.
Eksperci podpowiadają jednak, że przynajmniej część osób mających kredyty hipoteczne może przynajmniej obniżyć nieco koszty kredytu. Tym rozwiązaniem jest nadpłata kredytu hipotecznego.
Oczywiście nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, jednak z niedawno przeprowadzonego badania Assay Index wynika, że ponad połowa Polaków ma oszczędności, a średnio – jest to 30 tys. zł (chociaż warto pamiętać, że do średniej wliczone zostały również oszczędności osób, które mają odłożone nawet i kilkaset tysięcy złotych). Na łamach money.pl eksperci przekonują, że nadpłata kredytu hipotecznego może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie zainwestowały w nic swoich oszczędności. Warto jedynie pamiętać o konieczności zostawienia odpowiedniej poduszki finansowej.
Co ciekawe,
Nadpłata jest możliwa w każdym banku – najpóźniej po trzech latach
Część osób nadal nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nadpłata kredytu hipotecznego możliwa jest w każdym banku. Klient może samodzielnie zdecydować, jaką kwotę chce nadpłacić. Co więcej, nadpłata nie musi być też jednorazowa. Niektóre osoby – zwłaszcza takie, które osiągają wyższe zarobki – decydują się na nadpłatę nawet co miesiąc. Dodatkowo większość banków umożliwia dokonanie nadpłaty bez wychodzenia z domu – z poziomu bankowości elektronicznej.
Kiedy najwcześniej można dokonać nadpłaty? Niektóre banki umożliwiają dokonywania nadpłat bez jednoczesnego pobierania prowizji np. po dwóch latach od zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli jednak nie zostało to dookreślone w umowie, zgodnie z prawem po trzech latach od wzięcia kredytu hipotecznego nadpłata staje się już darmowa dla każdego klienta.
Nadpłata kredytu umożliwia zmniejszenie kosztów kredytu i oszczędzenie na odsetkach. Jednocześnie możliwe jest też inne rozwiązanie – jest nim skrócenie okresu kredytowania. Warto jednak pamiętać, że ta opcja nie będzie dostępna dla wszystkich.