Najlepiej płatne zawody w Polsce. Bez zaskoczenia – największe pieniądze czekają na osoby pracujące w finansach i IT

Praca Dołącz do dyskusji (238)
Najlepiej płatne zawody w Polsce. Bez zaskoczenia – największe pieniądze czekają na osoby pracujące w finansach i IT

Co roku chętnie zaglądamy do zaktualizowanego rankingu wynagrodzeń. Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce? Osoby, które celują w wysokie wynagrodzenia, mogą – przynajmniej na razie – z zamkniętymi oczami celować w finanse lub IT. Warto przy tym pamiętać, że mowa tutaj o pracach biurowych – trudno znaleźć rankingi uwzględniające np. zarobki kierowców zawodowych, glazurników czy elektryków.

Najlepiej płatne zawody w Polsce: zarobki w poszczególnych branżach

Najlepiej płatne zawody w Polsce to zazwyczaj zawody związane z branżą IT, branżą finansową czy szeroko pojętą branżą reklamową. Zazwyczaj pensje pracownicze w tym przypadku mocno odbiegają od płacy minimalnej. Przy analizowaniu rankingów należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze – w każdej branży najwięcej zarabiają dyrektorzy i managerowie; niezależnie czy chodzi o bankowość czy o produkcję. Po drugie – specjalista w swojej dziedzinie zawsze może zarobić więcej niż osoba, która jest szeregowym pracownikiem w danej branży. Wreszcie po trzecie – poziom zarobków jest mocno zróżnicowany, jeśli chodzi o konkretne rejony kraju. Najwyższa mediana zarobków tradycyjnie przypada Warszawie, jednak nie oznacza to jednocześnie, że osoba pracująca na danym stanowisku w stolicy na pewno będzie zarabiać więcej niż ktoś wykonujący te same obowiązki na drugim końcu kraju.

Rankingi z cyklu „najlepiej płatne zawody” są zatem jedynie pewną wskazówką i najczęściej odzwierciedlają aktualne trendy. Poniżej celowo pomijam stanowiska dyrektorskie, managerskie i kierownicze. Zestawienie oparte jest na raporcie Hays  „Raport płacowy 2018 r. Trendy na rynku pracy”. Wszystkie podane wynagrodzenia to najczęściej oferowane wynagrodzenie brutto.

Najlepiej płatne zawody w Polsce: wynagrodzenia w branży finansowej i bankowości

Jeśli chodzi o bankowość, na dobre wynagrodzenie mogą liczyć np. doradcy klienta bankowości korporacyjnej. Przeciętne wynagrodzenie osób pracujących na tym stanowisku to ok. 14 tys. zł. Niewiele mniej zarabia przeciętnie doradca klienta bankowości prywatnej – to kwota oscylująca na poziomie 10 tys. zł. Nieźle zarabia też analityk kredytowy przedsiębiorstw (9 tys. zł). Osoby zatrudnione w finansach i księgowości najlepiej zarobią na stanowisku głównej księgowej (16 tys. zł), kontrolera finansowego (14 tys. zł), starszego audytora wewnętrznego (14 tys. zł) czy analityka biznesowego (12 tys. zł).

Prawnicy, branża ubezpieczeniowa, farmacja i budownictwo

Jeśli chodzi o prawników, to na największe wynagrodzenie mogą liczyć starsi prawnicy (25 tys. zł) i menedżerowie ds. podatków (20 tys. zł). Należy jednak pamiętać, że są to stanowiska osiągane zazwyczaj po kilkunastu latach pracy. W branży ubezpieczeniowej, pomijając dyrektorów poszczególnych działów, najlepiej zarabiają aktuariusze (13 tys. zł). W farmacji na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć medical advisorzy (z wykształceniem medycznym – 18 tys. zł), nieźle zarabiają też specjaliści ds. farmacji (9 tys. zł). W budownictwie na dobre wynagrodzenie może liczyć np. inspektor nadzoru (9 tys. zł).

Energetyka, nieruchomości, produkcja

W energetyce na najlepsze zarobki (poza dyrektorami i kierownikami) mogą liczyć specjaliści ds. harmonogramowania gazociągów (13 tys. zł) czy inspektorzy ds. AKPiA (12 tys. zł). W branży nieruchomości zarobki managerów i dyrektorów wyjątkowo odbiegają od wynagrodzeń na pozostałych stanowiskach; pomijając jednak ponownie wyższe stanowiska, na dobre zatoki może liczyć np. specjalista ds. leasingu (8 tys. zł) czy konsultant ds. wyceny (12 tys. zł). W przypadku osób zatrudnionych w branży produkcyjnych dobrze zarobią tzw. mistrzowie (8 tys. zł), inżynier ds. rozwoju jakości dostawcy (11 tys. zł) czy inżynier narzędzi (10 tys. zł).

Branża FMCG i B2B, media i reklama

Podobnie jak w przypadku nieruchomości, w branży FMCG i B2B występują ogromne dysproporcje między pensjami dyrektorskimi i managerskimi a wynagrodzeniami na stanowiskach specjalistycznych. Dla przykładu – dyrektor generalny w branży FMCG może liczyć przeciętnie na 40 tys. zł., a Brand manager marki – na 18 tys. zł. Powracając jednak do „zwykłych” stanowisk specjalistycznych – na niezłe zarobki może liczyć np. analityk sprzedaży (10 tys. zł). W mediach np. analityk ds. rozwoju może zarobić ok. 12 tys. zł, analityk sieciowy – 9 tys., analityk CRM/analityk e-commerce – w okolicach 10 tys. zł.

Branża techniczna, gastronomia i turystyka, logistyka, administracja, HR

W branży technicznej na całkiem wysokie zarobki może liczyć inżynier sprzedaży (10 tys. zł), specjalista ds. technicznego wsparcia sprzedaży (11 tys. zł), ekspert agrotechniczny (13 tys. zł). W gastronomii niezłym wynagrodzeniem może pochwalić się szef kuchni (9 tys. zł), w turystyce – kasjer lotniczy (10 tys. zł). W branży logistycznej koordynator ds. optymalizacji łańcucha dostaw może zarobić ok. 10 tys. zł, w administracji najwięcej poza dyrektorem i managerem zarobi osobista asystentka osoby zatrudnionej na wysokim stanowisku (nawet 9 tys. zł).

Najlepiej płatne zawody w branży IT

W raporcie zabrakło moim zdaniem danych dotyczących branży IT (umieszczono tylko zestawienie dotyczące sprzedaży w branży IT). Według danych portalu Gratka.pl z 2018 r. na najlepsze zarobki w branży IT mogą liczyć programiści (między 8 a 21 tys. zł brutto), projektanci (16-25 tys. zł) i analitycy (8-18 tys. zł).

Najlepiej płatne zawody w Polsce: podsumowanie

Najwięcej – bez względu na branżę – zarabiają po prostu dyrektorzy i managerowie; nierzadko nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Dobra informacja jest taka, że specjaliści w swojej branży o dużym doświadczeniu mogą zarobić ok. 10 tys. zł – i to niezależnie od branży. Na start najlepiej płatne zawody w Polsce to programista i analityk (niezależnie od branży).