Program antywirusowy jest podstawą bezpieczeństwa komputera i urządzeń mobilnych. Wszystkie dane są ważne, ale trzeba pamiętać, że — w odniesieniu do urządzeń w firmie — wirus, czy utrata danych, może oznaczać dużo poważniejsze konsekwencje. Jak wybrać najlepszy antywirus do firmy, żeby zabezpieczyć dane w każdej płaszczyźnie?
Jak wybrać najlepszy antywirus do firmy?
Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, podczas wyboru oprogramowania antywirusowego do urządzenia, które funkcjonuje w firmie, sugeruje się jedynie ceną. Dowodem tego jest fakt, że swego czasu niezwykle popularne były trzy programy, za które nie trzeba płacić ani złotówki. Cechowały się one przede wszystkim tym, że były całkowicie darmowe — nawet do zastosowań komercyjnych.
Korzystając z takiego oprogramowania u przedsiębiorcy działa przede wszystkim efekt placebo, podparty satysfakcją z pozornej oszczędności. Skoro antywirus jest darmowy, to pewna kwota pieniędzy została na koncie przedsiębiorcy, a sam fakt korzystania z antywirusa, którego konieczność w firmie podkreśla się na każdym kroku, jest gwarancją bezpieczeństwa danych, a także całego systemu teleinformatycznego w firmie — prawda? Otóż nie.
Skupiając się na wyborze oprogramowania antywirusowego do firmy, trzeba pamiętać o kilku składowych, które dopiero łącznie pozwalają na zapewnienie satysfakcjonującego poziomu bezpieczeństwa na urządzeniach, wykorzystywanych w przedsiębiorstwie.
Sama ochrona antywirusowa to za mało!
Ograniczenie się jedynie do programu antywirusowego z firewallem to zdecydowanie zbyt mało, by mówić o odpowiednim zabezpieczeniu służbowego sprzętu, czy firmowej sieci. Zakup samego programu, który zajmuje się skanowaniem pobranych plików i usuwaniem złośliwego oprogramowania jest działaniem oczywiście rozsądnym, ale nie prowadzi do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Skupiając się na zakupie rozwiązania do firmy, trzeba rozważyć jak najwięcej możliwości cyberataku, a także kanałów, którymi może dojść do przejęcia kontroli nad systemem i wrażliwymi danymi.
Przedsiębiorcom coraz bardziej zależy na rozwiązaniach, które w czasie rzeczywistym — na przykład — skanują pocztę, chronią przeglądarkę internetową, czy zapewniają anonimowość i bezpieczeństwo podczas działań w sieci. Rozwiązania, które będą funkcjonowały w przedsiębiorstwach, powinny także pozwolić na personalizację i efektywne zarządzanie całym systemem ochrony w firmie — najlepiej z jednego miejsca.
Na co musi zwrócić uwagę mikro i mały przedsiębiorca?
W odniesieniu do małych przedsiębiorstw faktycznie wystarczy raczej podstawowa ochrona, jednak opatrzona dodatkowymi, niezbędnych w dzisiejszych czasach modułami. Rozwiązania dla mikro i małych przedsiębiorców oprócz klasycznego oprogramowania antywirusowego i firewalla, muszą jednak niewątpliwie zawierać — na przykład — ochronę przed ransomware, czyli programami, szyfrującymi dane, których odzyskanie możliwe jest nieraz jedynie po wpłaceniu okupu.
Konieczność stosowania takich rozwiązań pojawia się dopiero po tym, jak dojdzie do zainfekowania systemu i utraty danych, a chyba nie trzeba mówić, że wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu nie tworzy kopii zapasowych, a jak już je tworzy, to znajdują się one nierzadko w tej samej sieci, a nieraz na tym samym komputerze, jednak na innym dysku, co jest — delikatnie mówiąc — nierozsądne.
W firmach — niezależnie od ich wielkości — potrzebny jest także wygodny system zarządzania całym systemem antywirusowym, nie tylko na jednym komputerze. Odpowiednie rozwiązania dla mikro i małych przedsiębiorstw (ale nie tylko!) prezentuje ESET, partner tego tekstu, który ma ponad 30-letnie doświadczenie w branży i z którego rozwiązań korzysta niemal 5 milionów Polaków. Pakiety bezpieczeństwa od ESET zawierają oczywiście szereg podstawowych systemów ochrony, ale — w zależności od zastosowania — pozwalają na korzystanie z pewnych dodatkowych, ale czasem kluczowych modułów.
Mikro i małe przedsiębiorstwa
ESET, przedsiębiorstwom, w których funkcjonuje do 250 stanowisk, rekomenduje rozwiązanie ESET Endpoint Security, a także ESET Endpoint Protection Advanced Cloud i ESET Secure Business Cloud.
Pierwsze rozwiązanie zawiera pełną ochronę antywirusową, wraz z ochroną przed ransomware, ochronę serwerów plików, a także moduł ESET Full Disk Encryption, pozwalający na efektywne szyfrowanie danych. W pakiecie jest także m.in. kontrola dostępu do stron internetowych, dwukierunkowy firewall czy filtr antyspamowy.
Rozwiązania z „Cloud” w nazwie pozwalają na zarządzanie całym systemem ochrony antywirusowej w firmie za pomocą chmury, czyli w zasadzie z każdego miejsca na świecie. Jest to znaczne ułatwienie, bo kontrola nad systemem nie jest uzależniona od jednego, nazwijmy to — głównego, komputera.
Duże przedsiębiorstwa i sektor enterprise
Średniej wielkości przedsiębiorstwom (251-999 stanowisk) ESET proponuje podstawowy pakiet ESET Endpoint Security, a także: ESET Secure Business i ESET Secure Business AV Level.
Pakiety: ESET Secure Business i ESET Secure Business AV Level to kompleksowe rozwiązania, które zawierają — jak każdy z prezentowanych pakietów — ochronę antywirusową, ochronę urządzeń mobilnych, a także serwerów plików. Dodatkową korzyścią jest ochrona serwerów pocztowych, która zmniejsza ryzyko zainfekowania korporacyjnej sieci tym właśnie kanałem.
Rozwiązaniami dla największych korporacji, w których działa więcej niż 999 stanowisk, są ESET Secure Enterprise i ESET Secure Enterprise AV Level. Są to najbardziej rozbudowane pakiety zabezpieczeń, które — oprócz powyższych modułów — zapewniają m.in. ochronę bramy internetowej.
Rozwiązania antywirusowe od ESET są wieloplatformowe i dostępne są na systemy: Windows, Linux i Mac, a także — w odpowiednim zakresie — również na urządzeniach mobilnych, jak iOS, czy Android, co pozwala na pełną i kompleksową ochronę danych i informacji, które przechowywane są w ramach przedsiębiorstwa.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Integralną płaszczyzną bezpieczeństwa dużych przedsiębiorstw lub sektora enterprise jest zapewnienie dodatkowej warstwy ochrony, bowiem sama podstawa (antywirus) nie wystarcza. Duże organizacje są częściej atakowane niż te małe – ze względu choćby na kapitał (finansowy, jak i cenne dane). Coraz częściej pojawiają się ataki ukierunkowane i ataki APT, które są bardzo ciężkie do weryfikacji.
W związku z tym przedsiębiorstwa powinny chronić swoje cenne zasoby rozwiązaniami typu EDR – Endpoint Detection and Response, które nie tylko potrafią wykryć zagrożenia „czające się” w firmowej sieci, ale również w odpowiedni sposób zareagować na nie – m.in. niezwłocznie i w czasie rzeczywistym powiadomić administratora o zagrożeniu. Takie rozwiązanie oferuje ESET – narzędzie ESET Enterprise Inspector, które powstawało przy udziale polskich programistów z Krakowa i które zapewnia dodatkową warstwę ochrony firmowych sieci.
Wielowarstwowe podejście do ochrony firmy jest bardzo istotne. Wspomniane wyżej narzędzie pozwala wykrywać te najbardziej wyszukane zagrożenia i ataki. ESET w swojej ofercie posiada również usługę sandboxingu – ESET Dynamic Threat Defense, która jest w stanie w czasie do 5 minut przeanalizować podejrzaną próbkę w odizolowanym środowisku (sandbox), dzięki temu administrator sieci może mieć całkowitą pewność, iż pojawiające się w jego sieci zagrożenie, albo wątpliwy plik, jest bezpieczny, bądź niebezpieczny.
Wpis powstał we współpracy z ESET