Gdzie w Europie nadal jest stosunkowo tanio? Wiadomo już, w których krajach nadal możliwe są budżetowe wakacje

Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji
Gdzie w Europie nadal jest stosunkowo tanio? Wiadomo już, w których krajach nadal możliwe są budżetowe wakacje

Rosną koszty życia, wydatki oraz inflacja. Gdzie więc warto jeździć, gdy wszystko drożeje? Gdzie w Europie jest najtaniej? 

Inflacja w ubiegłym miesiącu dobijała już niemal do 19 proc. Koszty życia rosną w zastraszającym tempie, a już za niecałe 4 miesiące rozpoczną się wakacje. Gdzie w tym roku warto się udać? W końcu ceny rosną nie tylko w Polsce. To nie sztuka zaplanować wyjazd do popularnego i drogiego kurortu -w końcu to nic oryginalnego. Gdzie jednak znajdziemy najtańsze miejsca w Europie?

Najtańsze miejsca w Europie

Nie dokonamy historycznego odkrycia podkreślając kolejny raz, że w Polsce dalej jest znacznie taniej niż w zachodniej Europie. Nasz kraj jest wręcz super tani dla odwiedzających go chętnie turystów z północnej oraz zachodniej Europy. Czy istnieją jednak na Starym Kontynencie kraje, w których tanio będzie nawet dla statystycznego Polaka? Nie jest ich zbyt wiele. Różnice in plus powinniśmy jednak odczuć odwiedzając np. Mołdawię oraz Kosowo. To jednak nic wielkiego, w końcu Mołdawia od lat uznawana jest za najbiedniejszy kraj na całym kontynencie. Koszty życia zatem z pewnością byłyby tam znacznie niższe, jednak z pewnością zmianie uległby także poziom życia. Jakość towarów, ich dostępność, a także wachlarz usług są o wiele bardziej ograniczone w porównaniu do Polski.

Taniej niż nad Wisłą będzie także w Macedonii, Turcji, Bułgarii, Czarnogórze oraz Serbii. Oznacza to, że wakacje na Półwyspie Bałkańskim – niekoniecznie w popularnych chorwackich kurortach – mogą okazać się tańszą alternatywą dla smażonej ryby i gofrów w Jastarni. Poza niższymi cenami na pewno lepsze będą kuchnia oraz pogoda. Od lat z inflacją zmagają się także Turcy. Ponadto, taniej niż u nas będzie także w Rosji oraz na Białorusi, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie planował tam przecież urlopu.

Według danych zebranych oraz przedstawionych przez serwis numbeo.com do najtańszych państw w Europie należą Kosowo, Turcja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Macedonia, Rumunia, Rosja, Albania oraz Bośnia i Hercegowina. Powyższe kraje, poza Turcją i może w ostatnich latach także Albanią nie należą do najchętniej oraz najliczniej odwiedzanych, mimo to możemy być pewni, że statystycznie wybierając się tam obniżymy koszty naszego życia.